ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a 6,9 milyar dolar değerinde 4 adet savaş gemisinin satışı ile 2,5 milyar dolarlık modernizasyon işlemlerini onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Yunanistan potansiyel savaş gemisi satışı ve mevcut gemilerin modernizasyonuna yönelik onaya ilişkin tebligat, Amerikan Kongresine sunuldu.

Açıklamada, “Bu satış, Avrupa’da siyasi istikrar ve ekonomik süreç için önemli bir ortağı olan bir NATO müttefiğinin güvenliğini geliştirme yoluyla ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini desteklemektedir.” ifadesine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Dört MEKO sınıfı fırkateynin modernizasyonu için Yunanistan’a tahmini maliyeti 2,5 milyar dolar olan olası bir yabancı askeri satışı onayladı. Hydra sınıfı (MEKO 200HN) fırkateynlerinin modernizasyonu ve Yunan Sanayi Katılımı (HIP) planıda yer alıyor. Katılım planı ile ülke için istihdam ve ekonominin güçlendirilmesi planlanıyor.Anlaşmanın pahallı olduğu yorumları yapıldığı, açık kaynaklar Mısır’ın 2 milyar Avro değerinde 4 adet  MEKO® A-200 fırkateyni sipariş verdiğini belirtiyor.

Ayrıca 6,9 milyar dolar değerinde Kıyı Muharebe Gemileri (LCS) dayanan 4 adet Çok Görevli Yüzey Muharebesi (MMSC) HF-2 Gemileri satın alacak. Bu gemiler ABD Donanması’nın kurtulmak istediği “savaşa giremeyen savaş gemisi” olarak adlandırılan LCS’nin ihracat versiyonu.

Geçen yıl açık kaynaklara yansıyan haberlerde, Yunanistan’ın Lockheed Martin Özgürlük varyantı- Freedom class gemileri tasaramına dayanan savaş gemisi alabileceği gündeme gelmişti.

Görsellerde 1 adet 76 mm baş topu, 8 adet anti-gemi füzesi, 16 adet VLS, VLS’lerde 40 adet ESSM hava savunma füzesi ve 6 adet denizaltı savunma roketi, SeaRAM hava savunma sistemi kullanılacağı gösteriliyor.

Yunan kaynakları ABD’nin Yunanistan’da bazı tersaneleri satın aldığını, 4 adet bu sınıf geminin Yunanistan’daki ABD’nin sahip olduğu tersanelerde inşa edilebileceğini belirtmişti.

Yunanistan Donanması envanterinde Elli sınıfı (Eskiden Kortenaer sınıfı) olarak adalandırılan 9 adet fırkateyn ve 4 adet Hydra sınıfı (MEKO 200HN) fırkateynden oluşan 13 adet fırkateyn görev yapmaktadır.

Hydra sınıfı fırkateynler 2007/2008’ yıllarından itibaren aralıklı olarak modernize edildi. Yaklaşık 40 yıldan beri görev yapan Elli sınıfı fırkateynlerden biri 2013 yılında servis dışına alındı. Sınıfın 6 gemisi 2004-2009’da modernize edilirken, geriye kalan 4 gemi modernize edilemedi.

Yunanistan ‘Belharra’ sınıfı fırkateynler ile ilgilenmeye 2009 yılında başladı. Bu kapsamda Fransız Naval Grup ile görüşmelere başlandı, fakat yaşanan ekonomik kriz sebebiyle fırkateyn ihalesi durduruldu.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis Haziran 2021’de Deniz Kuvvetleri envanterine yeni fırkateyn alacakalarını duyurulması ile görüşmeler tekrar başladı. Anlaşma kapsamında dört adet FDIHN fırkateynin biri Fransa’da, geri kalan üç gemi ise Yunanistan tersanelerinde (Bir tanesi opsiyonel ) inşa edilmesi planlanıyor. İlk gemi 2025 yılında hizmete girecek, teslimat tarihine kadar olan boşluğu doldurmak için 2022 başlarında iki fırkateynlik bir çözüm önerisi ( iki Hava Savunma Harbi (AAW) ve Denizaltı Savunma Harbi (ASW) fırkateynleri teslim edilecek ) teklif ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here