Mısır ve Rus Donanmaları, Akdeniz’de faaliyet gösteren Kuzey Filosu bünyesinde Mısır’ın ev sahipliğindeki ‘Dostluk Köprüsü’ adlı ortak tatbikatın sona erdiği açıklandı.

Mısır ordusundan yapılan açıklamada, Mısır donanmasına ait Mistral sınıfı Helikopter (LHD) savaş gemisi Cemal Abdunnasır’ın katılımıyla Mısır ve Rusya arasında gerçekleşen ‘Dostluk Köprüsü-4’ ortak deniz tatbikatının, her iki donanmanın unsurları arasında ortak anlayışı güçlendirmeye yönelik teorik eğitimleri içerdiği ve gerçek mühimmatla yapıldığı belirtildi.

Tatbikatta ayrıca donanma birlikleri için hava savunma eğitiminin uygulanması, önemli malzemelerle yüklü bir geminin emniyete alınması, ziyaret ve denetim hakkının kullanılması ve havadan görüntülemenin yapılması gibi eğitimler gerçekleştirildi. Mısır ve Rusya deniz özel kuvvetleri unsurları, taktik atış ve keskin nişancı atışları ve kentsel-kapalı alanlarda operasyon yapabilme eğitimi gibi bir dizi ortak eğitime katıldılar.

Tatbikatın son bölümüne Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ahmed Halid, Rusya Karadeniz Filosu Komutan Yardımcısı Koramiral Arkadi Romanov ve Rusya’nın Kahire Büyükelçisi’nin yanı sıra Mısır ve Rusya silahlı kuvvetlerinden çok sayıda komutan katıldı.

Kaynak: Şarkul Avsat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here