Türkiye Uzay Ajansı(TUA), Ay görevleri için hibrit motor geliştirme çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini açıkladı.

Ajansın resmi twitter hesabındna yapılan paylaşımda, ” Millî Uzay Programı’ndaki önemli hedeflerden biri olan Ay Görevimiz için hibrit motor geliştirme çalışmaları hız kesmeden sürüyor..” ifadeleri kullanıldı.

Görüntülerde bu görevde kullanılacak hibrit motorun geliştirilmesine ilişkin test ve çalışmaların görüntüleri yayınlandı.

Milli Uzay Programı kapsamında planlanan öncelikli görevlerden biri, 2023 yılında insansız bir uzay aracı ile Ay’a sert iniş yapılması. Bu görev kapsamında Ay’a gönderilecek insansız uzay aracında kullanılacak hibrit roket motoru Delta V Uzay Teknolojileri AŞ. tarafından geliştiriliyor.

DeltaV şirketi tarafından geliştirilen Sonda Roketi Sistemi (SORS) itki sistemi dikey ateşleme ve Hibrit roket motor (HURM) testleri Nisan 2021’de başarıyla gerçekleştirildi.

Sinop test merkezinde yapılan fırlatma testinde, motor yanma süresi ve Sonda Roketinin ulaştığı hız verilerinin tatmin edici değerlerde olduğu belirtildi.Bu yılın sonunda uygun hava şartlarında Sonda Roketiyle uzay sınırına erişmesi planlanıyor.

Sonda Roket Sistemi‘nin (SORS) uçuşlu testi Temmuz 2021’de Sinop Test Merkezi’inde gerçekleştiridi.Roketin ateşleme testine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşabilmek.” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here