ODTÜ teknokent şirketlerinden NANObiz tarafından geliştirilen yüksek hassasiyetli moleküler test olan LAMP4U kitleri ile Koronavirüs (COVID-19) tanısı sahada hızlı olarak yapılabilecek.

LAMP4U kitleri ile moleküler tanı kitleri, gerektiğinde sahada direkt olarak hasta örnekleri üzerinden kullanılabilecek bir formatta tasarlanıyor.

Validasyon çalışmaları sonrasında LAMP4U COVID19 markası altında piyasaya sürülmesi planlanan moleküler test kitleri, gerektiğinde birinci kademe sağlık kuruluşları, mobil test istasyonları, hava alanları, sınır geçişleri, askeri platform ve birimlerde kullanılabilecek.

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem liderliğindeki NANObiz Ar-Ge ekibi, öncelikle savunma sanayisinde kullanım için geliştirdikleri BİOSENS-Hibrit® platformunun, COVID-19 virüsünün sahada, hasta başında ve yüksek doğrulukla moleküler tanısını yapabilecek şekilde adaptasyon çalışmalarına hız verdi.

Öktem, LAMP4U® COVID-19 moleküler tanı kitleri, uzun ve zahmetli numune hazırlığı gerektirmeden hastadan alınan örneklerde 60 dakika içerisinde yüksek doğrulukla sonuç verebileceğini belirtti.

Testin sahada yapılabilmesi, numune hazırlık ile birlikte 3-4 saat süren PCR test sürecini yaklaşık 60 dakikaya indirerek hızlı sonuç vermesi ve kısa bir kullanıcı eğitiminden sonra kolay kullanımı ile sistemin yerli ve milli bir çözüm olarak maliyet avantajı da sağlayacağı değerlendiriliyor.

Bu çalışmalara ek olarak, farklı kurum ve kuruluşlardan araştırıcılarla birlikte kart test formatında hızlı antikor testlerinin geliştirme sürecinde de son aşamaya gelindiği belirtildi.

NANObiz tarafından ürünün geliştirilmesi sürecinde, başta T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı (TÜBİTAK-TEYDEB) ve T.C. Sağlık Bakanlığının destekleri alındı.

Kaynak: NANObiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here