NASA Danışma Kurulu, NASA’nın 2024 yılında planladığı Ay’a insanlı uçuş projesinin olabilirliği konusunda şüphe ve endişelerin olduğunu açıkladı.

NASA Danışma Kurulu’nun İnsani Araştırma ve Operasyon Komitesi’nin 14 Mayıs tarihli iki günlük toplantısının ardından yaptığı açıklamada, bazı üyelerin NASA’nın projede kaydettiği ilerlemeler göz önüne alındığında 2024 Ay’a iniş hedefenin gerçekleşmeyeceğini düşündüklerini belirtti.

En sert eleştirilerde bulunan kurul üyesi eski NASA uzay mekiği ve Uluslararası Uzay İstasyonu program yöneticisi Tommy Holloway, Aya İnsanlı İniş Sistemi (HLS) programının 2024’e kadar geliştirilebileceğini düşünmediğini söyledi.

NASA Danışma Kurulu üyelerinin 2024 yılına kadar Ay’a iniş yapma olasılığının ‘gerçeklerden’ çok uzak olduğu konusunda fikir birliği içinde oldukları belirtildi.

Bazı komite üyeleri programın dar zaman sıkıştırıldığını vurgularken, Ay gidiş için ‘alternatif yörünge’ çalışmalarının acil eksiklik olduğunu savunuyor.

NASA yetkilileri 2024 Ay’a insalı iniş programı kapsamında geliştirilen İnsanlı İniş Sistemi (HLS) konusunda daha iyimser. NASA’nın program müdürü Doug Loverro, ” Bunu yapacağımıza kesinlikle inanıyorum” dedi.

NASA Mayısın ilk haftasında insanlı ay yolculuğu projesi kapsamında aya İnsanlı İniş Sistemi (HLS) tasarlayan üç şirket seçtiğini duyurmuştu.

Amerikan Uzay Havacılık Dairesi (NASA), İnsanlı İniş Sistemi (HLS) üzerinde çalışan Blue OriginDynetics ve SpaceX liderliğindeki ekipler ile 10 aylık takvim üzerinden çalışmaya başlayacaklarını açıklamıştı.

NASA Artemis 1 göreviyle yeniden Dünya’nın uydusuna astronot göndereceklerini açıklamıştı. NASA Başkanı Jim Bridenstine Temmuz 2019’da yaptığı açıklamada, Mars’ın keşfedilmesi projesinde test yüzeyi olarak Ay’ın güney kutbunda buzulların yer aldığı bölgeye ayak basmak istediklerini söylemişti.

kaynak: NASA, Space News, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here