NATO’nun öncü kuvveti Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü (VJTF) test edildiği ‘Noble Jump 19’ tatbikatı Batı Polonya’da devam ediyor.

Tatbikata Almanya’dan 2 bin 500, Hollanda ve Norveç’den bine yakın asker ve araç katılıyor. NATO’nun öncü kuvveti Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü’nün (VJTF) farklı birimler ile nasıl çalıştığı test ediliyor.

Tatbikat senaryosu gereği NATO topraklarına yapılan saldırı durumunda hızla nasıl cevap verileceği değerlendirildi. Almanya’daki üslerden yaklaşık bin 700 Alman askeri, 600 araç ve 70 tank Almanya’nın Chemnitz şehri yakınlarındaki Oberlausitz eğitim alanına yerleştirildi. Aynı anda Norveç Ordusu’nun Telemark Taburu’ndan yüzlerce birlik ve tank da konuşlandırıldı.Tüm kuvvetler daha sonra Polonya’daki Zagan şehrinin yakınlarında birleşti.

Norveç Ordusu Telemark taburundan keskin nişancı askerler..

Polonya’nın Zagan eğitim merkezinde düşman tanklarına ve piyadelerine savunma eğitimleri, mayınlama, topçu harekatı uygulamaları gerçekleştiriliyor.

Acil bir durumda Almanya, Hollanda ve Norveç kuvvetlerinin avrupa sınırlarına kaydırılma hızı ve harbe hazırlığı son yıllarda büyük gelişme kaydettiği belirtildi.

‘Noble Jump 19’ tatbikatı 24 Mayıs’da başladı 15 Haziran’da sona erecek.

Almanya Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr) NATO’nun Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Gücü’nün (VJTF) 2019 yılı komutanlığını devraldı. VJTF’nin 2019’da yaklaşık 8 bin askerden oluşan çok uluslu bir birliğin 4 bin askeri Alman ordusu tarafından sağlanayor. Diğer askeri mevcut Fransa, Hollanda ve Norveç’ten geliyor.

NATO üyelerinin her yıl dönüşümlü olarak komutanlığının devraldığı VJTF’nin 2018’de İtalya komutanlığını yapmıştı. 2020’de gücün komutanlığını Polonya’nın devralması planlanıyor.

VJTF’nin, 2014’te Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelebilecek risklere ve tehditlere karşı kabiliyetlerinin geliştirilmesi kararlaştırılan NATO Mukabele Kuvveti (NRF) bünyesinde kurulmasına karar verilmişti. Almanya bunun için yoğun diplomatik faaliyetler yürütmüştü.

VJTF’nin büyük krizler oluşması durumunda hızlı takviye görevi görecek iki ek birlik tarafından desteklenmesi öngörülüyor. Birliğin çatışma bölgelerine müdahale etmek için 48 saat içinde hazır olması gerekiyor. Birlikteki asker sayısının 40 bine çıkarılması planlanıyor.

Kaynak: NATO, Hürriyet, Ajanslar,

Telemark taburu araçları Polonya’ya intikal ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here