Türkiye-Ukrayna işbirliği ile ASELSAN’ın geliştirdiği SERDAR Tanksavar Füze Sistemi Ukrayna’daki testleri başarıyla geçtiği bildirildi. Füze sistemi, ana muharebe tankları ve zırhlı hedeflere karşı kullanılmak üzere geliştirildi.

SERDAR’ın Ukrayna’daki testleri, RK-2S füzelerini taşıyan SKIF tanksavar sisteminin mobil versiyonuyla gerçekleştirildi.Ukrayna’nın LUCH firması tarafından geliştirilen RK-2S, patlayıcı reaktif zırh ile korunan 800 milimetre (mm) kalınlığa veya müşterinin talebine göre 1.100 mm kalınlığa sahip zırha nüfuz edebiliyor.Bu özellikleri ile 5 kilometrenin üzerinde etkili menzili olan SERDAR’da, ayrıca, eş eksenli 12,7 mm’lik ve makineli tüfekler bulunuyor.

SERDAR’a, kullanıcı istekleri doğrultusunda, atışa hazır 2 ya da 4 füze takılabiliyor. Kullanıcının 4 füze tercih etmesi halinde, ilave füzeler 7,62 mm’lik makineli tüfeğin yerine yerleştiriliyor.

Sistem, SKIF haricinde, Rus menşeili Kornet gibi farklı tanksavar füzeleri ile birlikte kullanılabiliyor. Yatay eksende 360 derece sonsuz dönebilen sistem, dikey eksende ise -15 derecen +45 dereceye kadar nişan alabiliyor. Kızılötesi görüntüleyici ve lazer mesafe tespit cihazının yanı sıra gece ve gündüz kamerası da bulunan sistem, sabit ve hareket halinde iken atış yapabiliyor. İlk atışta isabet kaydedebilmek için gerekli balistik hesaplamaları kendi yapan SERDAR, otomatik hedef takibi ve önceden tanımlanan bir sektörü tarama gibi kabiliyetlere de sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Ukraynalı savunma şirketi Ukroboronprom’a ait SpetsTechnoExport (STE) tarafından yapılan açıklamada, ASELSAN’ın geliştirdiği SERDAR’ın satışı ismi açıklanmayan bir müşteriye gerçekleştirilecek.

Kaynak: MSI, Ajanslar, ASELSAN, SpetsTechnoExport,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here