NATO’nun BALTOPS 2019 tatbikatı Almanya’nın Baltık Denizi’ndeki Kiel Limanı’nda başladı. Tatbikata 18 ülkeden yaklaşık 8 bin 600 personel, 50 gemi, denizaltı ve  40 uçak katılıyor.

Rus tehditlerinin artması üzerine bir yıl önce ABD tarafından yeniden faal hale geçen ‘İkinci Filo’ (C2F) bu yıl düzenlenen BALTOPS 2019 tatbikatına ‘liderlik’ ediyor.

Bu yıl BALTOPS 2019 tatbikatına, NATO müttefikleri, Belçika, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, Türkiye, İngiltere, ABD ve NATO üyesi olamayan Finlandiya ve İsveç katılıyor.

Baltık Denizi’nde gerçekleşen en büyük tatbikat olduğunu belirten NATO sözcüsü Oana Lungescu, ” BALTOPS 2019 tatbikatı kimseye yönelik değil, ancak Rusya’nın yasadışı Kırımı ilhak etmesinin ardından bölgedeki güvenlik ortamı ciddi olarak kötüleşti.” ifadelerini kullandı.

Tatbikat kapsamında, deniz piyadeleri Baltık Denizi bölgesindeki bazı noktalara ‘Amfibi Harekatı’ düzenleyecek. NATO’nun Uedem’deki Hava Operasyon Merkezi tüm hava operasyonlarını yönlendirecek. Amfibi operasyonlarına hava desteği verilerek deniz unsurları ile müşterek çalışılacak.

BALTOPS 2019 tatbikatına, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-1 (SNGM-1) görev yapan Türk Deniz Kuvvetleri Fırkateyni TCG GÖKOVA (F-496) katılıyor. TCG GÖKOVA ve Kraliyet Donanması Tip 23 fırkateyni HMS WESTMİNSTER (F-217) ortak lojistiği desteklemek amacıyla askeri teçhizat taşıyan sivil kargo gemiye başarılı eskortluk görevi gerçekleştirmişti.

2014 öncesinde tatbikata katılan Rusya, Kırım’ı ilhakı ve Ukrayna’daki istikrarı bozucu faaliyetleri sürdürmesi nedeniyle tatbikata bu yıl da davet edilmedi.

Kaynak: NATO

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here