ABD’nin önde gelen savunma sanayii firmalarından Raytheon ve United Technologies Corporation‘ın (UTC) havacılık bölümü 2020 yılında birleşme kararı aldıklarını açıkladı. Firmanın adı ‘Raytheon Technologies’ olarak belirlendi.

“Eşit birleşme” olarak adlandırılan işlem ile Technologies Corporation hissedarları birleşik şirketin yüzde 57’sini, Raytheon hissedarları yaklaşık yüzde 43’üne sahip olacaklar.Oluşacak yeni şirket Boeing’in ardından ülkenin alanında en büyük 2. şirketi olacak.

Raytheon firması Patriot ve Tomahawk füze savunma sistemleri yanı sıra uydu sensörleri ve radar teknolojileri üretiyor, şirket geçen yıl 27 milyar dolarlık satış yapmıştı.

United Technologies Corporation firması Pratt &Whitney jet motorları üretimi ve kokpit kontrol sistemleri geliştiriyor. UTC firmasını geçen yıl ticari ve askeri hava araçlarına ürün ve hizmet tedariki yapan Rockwell Collins’i de satın almıştı.

Savunma uzmanları, 2021 sonrası ‘büyüme endişeleri’ iki şirketi birleşmeye itmiş olabileceğini, ABD-Çin arasındaki ticari rekabet sonucu çıkacak zararlardan korunmak veya gelecekte Ar-Ge’lerine daha fazla fon alabilmek için şirketler birleşme yolunu seçmiş olabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Ajanslar, Defence News, C4 Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here