Fransız uçak gemisi ‘FS Charles de Gaulle (R 91) liderliğindeki görev grubu ile ABD Donanmasının Amfibi saldırı gemisi USS Boxer (LHD 4) ARG grubu Andaman Denizi’nde bir dizi egzersiz gerçekleştirdi.

Tatbikatta Amfibi saldırı gemisi USS Boxer ile birilikte Fransız uçak gemisi görev grubundan denizaltı karşıtı harp (ASW) Fırkateyni FS Latouche Treville (D-646), FREMM sınıfı fırkateyni FS Provence (D652) ve tanker gemisi FS Marne (A 630) görev yaptı.

Egzersizde denizcilik faliyetleri, uçuş operasyonları ve personel değişimi gibi eğitimler yapıldı.

Fransız uçak gemisi grubu geçtiğimiz ay Japon Öz Savunma Kuvvetleri, Avustralya Donanması ve ABD Donanması ile La Perouse tatbikatını Bangel Körfezinde gerçekleştirmişti.

Fransız Donanması uçak gemisi görev grubu 2002 yılından bu yana ilk defa Hint Pasifik bölgesinde bu kadar yoğun faliyette bulunuyor.

Fransız Donanmasının tek uçak gemisi ‘FS Charles de Gaulle’ iki yıl süren yarı ömür modernizasyonun ardından ilk uzun operasyonuna katılmak için 5 Mart’da Toulon daki limandan ayrılmıştı.

Asya yolculuğunda Fransız Görev gücü ABD Donanmasının John C. Stennis uçak gemisinin oluşturduğu görev gücü Kızıldeniz’de (PASSEX) ortak geçiş tatbikatı gerçekleştirdi.

Görev gücü uzun yolculuğunda bazı aksilikler de yaşadı, Hind Okyanusunda seyrederken uçak gemisinden kalkan 7 Dassault Rafale savaş uçağı, kötü hava koşulları sebebiyle uçak gemisine inemeyerek Endonezya’nın Sumatra Adası’na acil iniş yapmak zorunda kaldı.

USS Boxer (LHD 4) (Amphibious Ready Group )-ARG gurubu Mayıs ayında San Diego’dan ayrılarak, bölgesel istikrarı desteklemek, müttefikleri güvence altına almak ve herhangi bir krize yanıt vermek için 7.Filo operasyon alanına yerleşmişti.

USS Boxer ARG gurubu, San Antonio sınıfı amfibi Hücum gemisi USS John P Murtha (LPD 26), Harpers Ferry sınıfı amfibi iskeleli iniş gemisi USS Harpers Ferry (LSD 49) oluşmaktadır. Gemilerde helikopter filosu, Saldırı helikopterleri, Deniz piyadeleri ve Tıbbi acil müdahele biriliği bulunmaktadır.

Kaynak: dvidshub, Ajanslar, Marine,

USS Boxer (LHD 4)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here