Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Baltık Filosunun Baltık Denizi’ndeki ortak NATO deniz tatbikatlarını izleyeceğini açıkladı.

Açıklamada, ” Baltık Denizi’ndeki muhtemel acil durumlara derhal tepki vermek amcıyla Rus Baltık Filosu, NATO’nun ortak askeri deniz tatbikatı Baltops-2019 izlemeye yönelik bir dizi önlem alacak.” ifadeleri kullanıldı.

Rus Baltık Filosu basın merkezinin açıklamasında, Pazartesiden itibaren erken saatlerde Proje 20380 sınıfı Boiky korvet, Buyan-M sınıfı Stoiky, Serpukhov, Zelyony Dol, Liven füze korvetleri, denizaltı karşıtı gemilerinin katılımıyla Baltık Denizi’nde planlı bir tatbikat yapılacağı belirtildi.

Tatbikatta, taklit edilmiş düşman gemilerine füze saldırısı, denizaltı karşıtı savaş, hava ve deniz hedeflerine topçu ve torpido atışlarının yapılması planlanıyor.

NATO’nun BALTOPS 2019 tatbikatı Almanya’nın Baltık Denizi’ndeki Kiel Limanı’nda dün başladı. Tatbikata 18 ülkeden yaklaşık 8 bin 600 personel, 50 gemi, denizaltı ve  40 uçak katılıyor.

Rus tehditlerinin artması üzerine bir yıl önce ABD tarafından yeniden faal hale geçen ‘İkinci Filo’ (C2F) bu yıl düzenlenen BALTOPS 2019 tatbikatına ‘liderlik’ ediyor.

Bu yıl BALTOPS 2019 tatbikatına, NATO müttefikleri, Belçika, Danimarka, Estonya, Fransa, Almanya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, Türkiye, İngiltere, ABD ve NATO üyesi olamayan Finlandiya ve İsveç katılıyor.

Kaynak: TASS, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here