Romanya’da konuşlanan Fransız  MAMBA (SAMP/T) Hava ve Füze Savunma sistemi müttefik savaş uçaklarıyla simüle edilmiş  hava saldırısını püskürttü.Tatbikata Türkiye, İspanya, ABD ve Fransız savaş uçakları katıldı.

Tatbikat NATO kuvvetlerinin birlikte hareket edebilmesi ve gelen tehditlere hızlı cevap verebilmesini amaçlandı. Romanya’da Mayıs 2022’den bu yana konuşlanan MAMBA Hava ve Füze Savunma sistemi, NATO’nun Hava ve Füze Savunma sistemini (Integrated Air and Missile Defense-IAMD) güçlendiriyor. 

Tatbikata Türkiye’den F-16 savaş uçakları, Bulgaristan’da NATO görevinde konuşlanmış  İspanyol Eurofighters,  ABD E/A 18G Growler elektronik harp uçağı ve Charles De Gaulle uçak gemisinden kalkan Rafale savaş uçakları katıldı. 

MAMBA kara konuşlu hava ve füze savunma sistemi, Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri tarafından, taktik bölgeleri seyir füzeleri, taktik balistik füzeler, insanlı ve insansız hava araçları dahil olmak üzere hava kaynaklı tehditlere karşı korumak için füzesavar sistemi olarak işletiliyor.

 MAMBA sistemi aynı anda 100’den fazla hedefi takip ederken 10 hedefe ise aynı anda angaje olabiliyor. Sistemde toplamda 48 adet füze sürekli olarak ateşlenmeye hazır biçimde korunuyor.

Sistem, Avrupalı ülkeler tarafından geliştirilen tek balistik füzesavar silah sistemi. Aster 30 füzesi kullanan sistem, uçakları 120 kilometre öteden, balistik füzeleri ise 30 kilometre öteden önleyebiliyor.

SAMP/T, MBDA ve Thales’in ortak girişimi olan Eurosam tarafından üretilmiştir. Ana bileşenleri, Aster 30 füze ve Arabel çok işlevli radardır.

Tüm sistem, Airbus A400M ve Lockheed-Martin C-130J Super Hercules gibi NATO taktik nakliye uçakları tarafından dünyanın herhangi bir yerine taşınarak konuşlandırılabilir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here