FNSS’nin Gölbaşı’ndaki tesislerinde gerçekleştirilen tören ile “PARS IV 6×6 Özel Operasyon Araçları” güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir törende yaptığı konuşmada, “PARS araçlarımız, güvenlik güçlerimize yüksek zırh koruması altında hareket imkan kabiliyeti kazandırmak, bu unsurların harekat ortamındaki yüksek kapasiteli görüntü, ses ve veri muhaberesi ihtiyacını karşılamak maksadıyla bugüne kadarki en yüksek mayın, el yapımı patlayıcı (EYP) ve balistik korumalı olarak dizayn edilmiştir.” dedi.

Demir, “teknik özellikleriyle beraber dünyada bir ilk olan böyle bir aracı tasarlayan, geliştiren ve üreten bir savunma sanayiimiz olduğu için gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt konuşmasında, “PARS IV 6X6 Mayına Karşı Korumalı Araç projesinde 12 araçtan 9’u teslim edildi. 3’ünü bugün teslim ediyoruz.” açıklamasında bulundu. 

ilk etapta 12 adet sipariş verilen PARS IV 6×6 Özel Operasyon Aracı Gölbaşı’ndaki tesislerde düzenlenen tören ile teslimatı tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “2021 Değerlendirme ve 2022 Hedefler Toplantısı”nda PARS 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araçların teslimatı tamamlanacağı belirtilmişti.

PARS IV 6X6 ARACIN ÖZELLİKLERİ

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı, gündüz / gece, tüm hava koşullarında, arazi ve meskûn mahal de dâhil olmak üzere her türlü zeminde hareket kabiliyetine sahiptir. Araç, özel operasyon timlerini, birden fazla tehdidin mevcut olabileceği hedef bölgesine taşıyacak ve sahadaki ekiplere ihtiyaç halinde ateş desteği sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Aracın ön kısmında bulunan, periskoplar, 180 derecenin üzerinde geniş bir görüş açısı sağlarken, yeni nesil elektronik kamera altyapısı, tüm ekip üyeleri ve komutan için 360 derece durumsal farkındalık sağlar. Bu özellikler sayesinde sürücü her koşulda, kapaklar kapalı konumda ve koruma altında aracı kullanabilmektedir

Aracın silah sistemi, tüm yönlerde aynı anda birden fazla hedefi ateş altına alacak şekilde tasarlanmıştır. Aracın ön ve arka kısmında iki adet uzaktan komutalı kule bulunmaktadır. Silah sistemi duruma göre, 7.62 mm ve12.7 mm makineli tüfek veya 40 mm bomba atarın kolaylıkla takılmasına veya değiştirilmesine imkân veren çok maksatlı bir kundağa sahiptir.

Çift eksenli stabilizasyon sistemi, hareket halindeyken ateş edilmesine imkân sağlar. Silah yüksek yükselme açısına sahiptir. Bu sayede, bina katları, vadilerdeki yüksek noktalar veya alçak irtifada seyreden hava hedeflerine karşı kullanılabilmektedir.

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı, mayına karşı korumalı mevcut tüm araçların sağladığı beka kabiliyetine ilave olarak tekerlekli zırhlı bir muharebe aracının sahip olduğu taktik hareket kabiliyetinin optimum kombinasyonunu sunması bakımından benzersizdir.

Sahip olduğu yüksek seviyede balistik, mayın ve EYP koruması ve RPG ağı, mürettebatı ve güç paketini, asimetrik tehditlere karşı korur. Yüksek performanslı güç paketi ve yüksekliği ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, mürettebat için sürüş güvenliği ve konforunun yanı sıra zorlu arazi ve yol koşullarında hareket kabiliyeti sağlar.

Ön ve arka akstan dönüş sistemiyle, herhangi bir 4×4 araçtan bile daha düşük bir dönüş yarıçapına sahiptir. Bu benzersiz özellik, bilhassa meskûn mahallerde muadillerine göre daha üstün bir manevra kabiliyeti sağlar.

Araç, muharebe etkinliği, konum ve yön tayini, komuta / kontrol ve hızlı hedeflemeyi sağlayan yeni nesil görev ekipmanları ile donatılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here