NATO üyesi 14 ülke ile üyelik başvurusu yapan Finlandiya, Avrupa hava savunmasının güçlendirilmesi için “Avrupa Sema Kalkanı Girişimi” kurulması konusunda uzlaştı.

Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda 15 ülkenin savunma bakanları, “Avrupa Sema Kalkanı Girişimi” kurulması için niyet mektubu imzaladı.

Girişimde yer alan NATO müttefiki ülkeler Almanya, İngiltere, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Slovakya, Slovenya ve Romanya oldu.

Almanya öncülüğündeki girişim, hava savunma ekipmanları ve füzelerini ortak satın almayla Avrupa hava ve füze savunma sistemi kurulmasını hedefliyor.

NATO’dan yapılan açıklamada, bu girişimin NATO’nun entegre hava ve füze savunmasını güçlendireceği bildirildi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, konuyla ilgili açıklamasında, “Bu taahhüt, Rusya’nın Ukrayna’da sivillerin ölümüne ve kritik altyapıların tahrip olmasına yol açan acımasız ve ayrım gözetmeyen saldırılarına şahit olduğumuz günümüzde daha da hayati öneme sahiptir.” ifadesini kullandı.

NATO açıklamasında, girişime katılan ülkelerin birbirine uyumlu, hazır ve uygun maliyetli çözümlerle ortak hava savunma sistemleri geliştirebileceği belirtildi.

Amerikan Patriot, Alman IRIS-T ve İsrail yapımı Arrow 3 gündemde

Alman Savunma Bakanı Christine Lambrecht ise kısa ve orta menzilli koruma için Amerikan yapımı Patriot ile Alman yapımı IRIS-T hava savunma sistemlerinin tercih edileceğini ve bunların acil alımı için harekete geçileceğini belirtti.

Uzun menzilli koruma katmanı için ise henüz nihai karar verilmediğini belirtse de Lambrecht, İsrail yapımı Arrow 3 füzelerinin doğru bir seçim olabileceğine işaret etti.

Kaynak: NATO, Euronews,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here