Bir Saildrone Explorer İnsansız Deniz Aracı (İDA), Basra Körfezi'nde düznelenen Phantom Scope tatbikatı sırasında USS Delbert D. Black (DDG-119) güdümlü füze destroyeri ile çalışıyor, 7 Ekim 2022. Fotoğraf: ABD Donanması

ABD 5. Filo komutanı Amiral Brad Cooper önümüzdeki yaza kadar Kızıldeniz ve Basra Körfezi’nde devriye gezen 100 İnsansız Deniz Aracından (İDA) oluşan bir kuvvet istediklerini söyledi.

ABD Sahil Güvenlik Akademisi’nde bir konuşma yapan Amiral Cooper, İDA talebinin uluslararası ve bölgesel ortaklarımızdan geldiğini belirtti. Cooper, “ 2023 yazının sonuna kadar Arap Yarımadası çevresindeki sularda devriye gezmek üzere 100 insansız deniz aracına sahip olmak için bir hedef belirledik..” dedi.

Geçen yıl ABD Merkez Komutanlığı, askeri tehditleri veya yasa dışı faaliyetleri araştırmak için denizde yapay zeka sistemleriyle birleştirilen ve insansız sistemlerden oluşan Görev Gücü 59  (TF59) adıyla bir test filo kurmuştu.

Bu yılın başlarında Uluslararası Denizcilik Tatbikatı 22’de Görev Gücü 59  (TF59) en büyük testinin yapıldığını vurgulayan Cooper, “yaklaşık 50 insansız sistem ile birleşik bir resim oluşturuldu. Birbirleriyle bağlantılıları var, Uydu tarafından kontrol ediliyorlar, 360 derecelik yüksek kaliteli kameraları var, Radarları var, otomatik tanımlama sistemlerine sahipler ve her gün, bütün gün oradan bize bilgi aktarıyorlar..” dedi.

Amiral Cooper  konuşmasına şöyle devam etti: “İnsansız sistemler etrafındaki her şeyi görecek ve fotoğrafını çekecek. Çevrelerindeki yaşam modelini Yapay Zeka yardımıyla haritasını çıkaracak, farklı bir şey gördüklerinde Donanma komuta merkezine bildirecek.

Bölgedeki ülkeler ile tatbikatlar yaptıklarını söyleyen Cooper, “Suudilerle bir tatbikat yaptık. Ertesi hafta Ürdünlülerle bir tatbikat yaptık. Ardından İsraillilerle bir tatbikat yaptık. En son NATO tatbikatına katıldık.” ifadelerini kullandı. 

ABD 5. Filo komutanlığı sözleşme kapsamında Saildrone firması tarafından üretilen insansız bir yüzey aracı Saildrone Explorer SD 1045 ve MARTAC’ın Mantas T-12 İnsansız Deniz Araçlarını kullanıyor. 

Geçen yıl  ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) Atlantik Okyanusu’nu boydan boya geçen büyük bir kasırganın içine İnsansız Deniz Aracını (USV) göndererek, kayıt altına alınan ilk video görüntüleri yayınlamıştı. 

Görev Gücü 59 (TF59) ve diğer testlerden elde edilen ilk bilgilere göre, ABD Donanması daha büyük İnsansız Deniz Aracı programını yeniden değerlendirmeyi planladığı belirtildi. 

Deniz Operasyonlar Komutanı Amiral Mike Gilday, görev gücü deneylerine dayanarak, Donanmanın Orta Düzey İnsansız Deniz Gemisi gereksinimini yeniden düşündüğünü söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here