Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi sonrası yayımlanan ortak açıklamada, Ukrayna’ya destek vermeye devam etme kararı alındı. Zirveye katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın egemenliği ve bağımsızlığının temel hedef olması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın işgalinin kınandığı zirvede, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen Ukrayna’ya Karşı Saldırganlık Kararı doğrultusunda, Rusya Devlet Başkanı Putin derhal savaşı durdurmaya ve askeri güçlerini çekmeye, Belarus da suç ortaklığına son vermeye çağırıldı.

Ortak açıklamada, Rusya’nın kadın, çocuk ve savunmasız kişiler de dahil sivillere yönelik yıkıcı saldırılarını şiddetle kınıyoruz.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca “Ukraynalılar Rusya’nın acımasız fetih savaşına karşı kahramanca bir direnişle dünyaya ilham verdi.”denildi.

Bildiride, Kimyasal ve Biyolojik silah kullanımı konusuna dikkat çekilerek, ” Rusya’ya “Rusya’nın herhangi bir kimyasal ya da biyolojik silah kullanması kabul edilemez ve ciddi sonuçlara yol açar. ” uyarısı yapıldı.

Ukrayna krizinde diplomatik çabaları destekledikleri belirten bildiride, “Rusya’nın derhal ateşkes uygulayarak müzakerelerde ciddi olduğunu göstermesi gerekiyor. Ukrayna’nın barış sağlama çabalarını ve savaşı sona erdirmek ve insani acıyı dindirmek adına müttefiklerin üstlendiği diplomatik çabayı destekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

NATO’nun Ukrayna’ya verdiği desteğe vurgu yapan bildiri, “Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerini eğittik, askeri yeteneklerini ve kapasitelerini güçlendirdik ve dayanıklılıklarını artırdık.NATO ayrıca siber güvenlik ve kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer nitelikteki tehditlere karşı koruma gibi alanlarda yardım sağlamaya devam edecektir.” ifadeleri belirtildi.

Çin’in son dönemde yaptığı yorumlardan endişe duyulduğunu belirten ortak açıklamada,” Rusya’nın savaş çabalarını her şekilde desteklemekten ve Rusya’nın yaptırımları atlatmasına yardımcı olacak her türlü hareketten kaçınmaya çağırıyoruz” denildi.

NATO Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in görev süresi bir yıl uzatıldı.

NATO zirvesine katılan liderler, NATO Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in 31 Ekim’de dolacak görev süresini 1 yıl daha uzatmaya karar verdi. Rusya ve Ukrayna savaşının sürdüğü bir dönemde, yeni Genel Sekreter arayışının NATO içindeki uyum ve istikrarı bozmasından endişe eden liderler, Jens Stoltenberg’in görev süresinin 30 Eylül 2023’e kadar uzatılmasını “oybirliğiyle” kararlaştırdı.

Zirvenin ardından basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, “Rusya’ya emsali görülmemiş bedel ödetmeye” kararlı olduklarını söyledi. Zirvede, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovenya’da 4 yeni muharebe grubu oluşturulmasının” kabul edildiğini belirtti.

Stoltenberg, oluşturulacak yeni muharebe grupları ile Baltık Denizi’nden Karadeniz’e kadar NATO’nun 8 muharebe gücü oluşacağını dile getirdi.

Zelenski’nin NATO’dan talepleri ve Polonya’nın NATO Barış Gücü önerilerinin zirvede ele alındığını belirten Jens Stoltenberg, Ukrayna’ya birlik içinde destek vermeliyiz ama aynı zamanda bu savaşın Rusya-NATO savaşına dönüşmemesi gerekir. Müttefikler açık bir şekilde sahaya asker göndermeyeceğini söyledi. Bunun sonucu topyekün bir savaş olur” dedi.

Erdoğan: Savaşın durması için yoğun temas halindeyiz

NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “NATO’nun, mevcut savaş ortamında Ukrayna’ya siyasi ve pratik desteğini sürdürürken gerçekçi ve stratejik bir yaklaşımla hareket etmesi şarttır” ifadelerini kullandı.

NATO’nun caydırıcılık ve savunma tedbirlerine gerekli katkıyı sürdüreceklerini belirten Erdoğan, “Müttefiklerimizden de aynı dayanışmayı bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin hem Rusya hem de Ukrayna’yla yakın ilişkileri olduğunu belirten Erdoğan, savaşın bir an önce sona erdirilmesine yönelik olarak iki ülkeyle de yoğun temas halinde olduklarını belirtti.

Ukrayna krizine ilişkin ise nihai çözümün “Rusya ve Ukrayna ile uluslararası kamuoyunun kabul edeceği muteber bir formüle dayanması gerektiği düşüncesinde olduklarını” belirten Erdoğan, “Gayretimiz iki lideri bir araya getirmek suretiyle özellikle bir barış atmosferini oluşturmak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin Ankara’nın olası arabuluculuğuna ilişkin soruya, “Türkiye’nin arabuluculuğuna yönelik olumlu bir talep, teklif gelirse zaten buna hazırız. Bu adımı atmaya hazır olduğumuzu söyledik” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN: MÜTTEFİKLER ARASINDA GİZLİ-AÇIK AMBARGO OLMAZ

Türk savunma sanayi ürünlerinde karşılaştığımız engellemelerin hiçbir makul gerekçesi olamadığını söyleyen Erdoğan,” Savunma sanayimizin önüne bizzat bazı müttefiklerimiz tarafından konan kısıtlamaların artık kaldırılması ortak menfaatimizedir” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Müttefikler arasında gizli-açık ambargoların bırakın uygulanmasını, gündeme dahi gelmemesi gerekir” dedi. Bu konudaki beklentilerini liderlerle paylaştığını ifade etti.

ERDOĞAN VE MAKRON SÜREKLİ VE YAKIN KOORDİNASYON SÜRDÜRME KONUSUNDA ANLAŞTI

Zirve dolayısıyla çok sayıda ikili görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Estonya Başbakanı Kaja Kallas ile görüştü.

NATO karargahında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaklaşık bir saat görüştü. Elysee diplomatlarının görüşmeye ilişkin verdikleri bilgilere göre, iki lider Ukrayna’da savaş devam ederken müttefikler arasında sürekli ve yakın koordinasyonu sürdürme konusunda anlaştıkları belirtildi.

İki liderin Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkesin sağlanması için tüm diplomatik kanalları kullanmaya devam etme konusunda anlaştıkları belirtildi. Elysee diplomatları, “Ateşkes sağlandıktan sonra Fransa ve Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasında gerekli bir müzakere sürecini desteklemek için hazır olacak” dedi.

Macron, Fransa’nın Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilafa kalıcı bir siyasi çözüm bulunması için Minsk Grubu içinde çalışma kararlılığını yineledi. Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkileri normalleştirme çabalarını da memnuniyetle karşıladığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here