Türkiye çapında 28-31 Temmuz tarihleri arasında 30’u aşkın ilde 107 orman yangını çıktı. Milli Savunma Bakanlığı yangınla mücadele kapsamında ekiplere destek vermeye devam ediyor.

Bakanlığın açıklamasında, Rusya’dan gelen BE200 uçağına Adnan Menderes Hv.Mey.K.lığı/İzmir’de, AN-124 uçağı ve helikopterlere de Antalya Hv.Mey.K.lığında talepleri kapsamında her türlü yer destek hizmetin verildiği bildirildi. Öte yandan Aksaz Deniz Üs Komutanlığında bulunan 30 tonluk su tankeri ile İran’dan gönderilen yangın söndürme uçağına su ikmali yapıldı.

  • Aksaz Deniz Üs Komutanlığımızda görevli personel, Marmaris’teki yangını söndürme çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Aksaz Deniz Üs Komutanlığında görevli personel, diğer kurum ve kuruluşlarıyla koordineli olarak Marmaris’teki yangını söndürme çalışmalarına aralıksız destek vermeye devam ediyor.Üs Komutanlığına ait dozerle de yangın bölgesindeki arazözler için yol açma çalışmaları yapılmakta, birçok unsur ile yangın söndürme çalışmalarına destek verildiği belirtildi.

Ayrıca Marmaris’te devam eden orman yangını dolayısıyla Turunç Mahallesinde yaşayan vatandaşların denizden tahliye edilmesine destek olmak üzere Aksaz Deniz Üs Komutanlığımızdaki iki çıkarma gemisi bölgeye sevk edildi. Gemiler ihtiyaç halinde tahliyeye destek sağlayacak.

KKTC’nin Girne bölgesindeki dağlık arazide başlayan yangını söndürme çalışmalarına destek verildiğini açıklayan Bakanlık, ” Deniz Kuvvetlerimize ait bir İHA ile havadan görüntü aktarımı yapılmış, bir adet as 532 Cougar helikopterle de havadan keşif ve komuta kontrol sağlanmıştır. 39’uncu Mknz.P.Tüm. K.lığına ait iş makinesi ve itfaiyeler ihtiyaten bölgede hazır beklemiştir. KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Ersin Tatar ve Başbakanı Sn. Ersan Saner helikopterle keşif faaliyetine iştirak etmişlerdir. Yangın kontrol altına alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca yüksek çözünürlüklü yerli keşif uyduları Göktürk-1 ve Göktürk-2, yangın söndürme çalışmalarında kullanılması için Manavgat ve Marmaris’teki orman yangınlarını uzaydan görüntüledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin verdiği bilgilere göre yangınların 98’i kontrol altına alındı; Manavgat, Marmaris, Bodrum dahil 9 bölgede yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here