Pakistan’ın yeni Başbakanı Şehbaz Şerif göreve başlamasından bu yana kıtalararası ilk ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirecek. 

Türkiye ziyaretinde görüşmelerde yatırım ve ticaret ön planda olacak.

Şehbaz Şerif göreve başlaması nedeniyle tebrik eden ilk dünya lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştu.

Başbakan Şerif’e üst düzey bir siyasi delegasyon eşlik ederken, Pakistan’dan iş dünyası liderleri ve sektörlerdeki önde gelen şirketlerin temsilcileri iş ilişkilerine katılmak için Türkiye’ye ayrı ayrı seyahat edecek.

Pakistan dışişleri ofisinden yapılan açıklamada, “Pakistan-Türkiye ikili ilişkilerinin yanı sıra iki lider bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunacak” dedi. 

Bakanlık, “ her iki lider de görüşmelerinin ardından Ortak Basın Toplantısı yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan onuruna bir akşam yemeği verecek.” İfadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanlığı, Başbakan’ın önde gelen Türk işadamları ve çeşitli sektörlerden potansiyel yatırımcılarla yoğun bir etkileşim içinde olacağını belirterek, kendisini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı’nın ağırlayacağını da sözlerine ekledi.

Türk şirketleri Pakistan’da inşaat, enerji, katı atık yönetimi, hijyen ürünleri, elektronik ve süt ürünleri dahil olmak üzere farklı sektörlere 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.Önde gelen yatırımcılar arasında Al Bayrak, Öz Pak, Zorlu, Arçelik, Siyahkalem, Sutaş, Coca-Cola İçecek ve Hayat Kimya yer alıyor.

Ayrıca Savunma alanında Türkiye ile Pakistan arasında çeşitli projeler devam ediyor. En son Pakistan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi PNS BADR Karaçi Tersanesi’nde düzenlene tören ile denize indirilmişti. Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek birer korvet 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri envanterine katılacak. Diğer 2 gemi ise 2024’te envantere girecek.Üretim süreci ilk gemide 54 ay, ikinci gemide 60 ay, üçüncü gemide 66 ay, son gemide ise 72 ay sürecek.

Türkiye ile Pakistan arasında yapılan ancak ABD yaptırımları nedeniyle gerçekleşmeyen 1.5 milyar dolarlık ATAK helikopteri satışında Ankara’ya 6 ay daha ek süre tanımıştı. “SSB Başkanı İsmail Demir, ATAK konusunda Pakistan’ın ciddi arzu ve istekleri var. Motorun ihraç süreci uzadı, onlar da ihtiyaçlarına binaen belli bir süre bekleyebildiler. Karar değişirse de bunun müsebbibi uzayan süreç olacak. Ne Pakistan ne de Türkiye’nin bir suçu yok.” ifadelerini kullanmıştı. 

Pakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsü Babar Iftikhar (DG ISPR) basın toplantısında gelen soru üzerine Pakistan’ın, Türkiye’den T129 ATAK helikopteri tedariğini iptal etti ifadesi kullanılmış, Pakistan’ın askeri ve diplomatik kaynakları resmi olarak T129 ATAK helikopteri tedarik sürecini sonlandırmadığı açıklanmıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here