Pakistan Donanması, ilk modern Uzun Menzilli Deniz Devriyesi çift motorlu jet uçağını hizmete soktu.

Pakistan Donanması, ilk modern çift motorlu Uzun Menzilli Deniz Karakol jet uçağını 2 Eylül’de düzenlenen intibak töreni ile teslim aldı.

Karaçi’de düzenlenen törende konuşan Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Amjad Khan Niazi, Pakistan Donanması Hava Kolunun Uzun Menzilli Deniz Devriyesi Operasyonları, pervaneli uçaklardan jet çağına muhteşem bir dönüş yaptığını söyledi.

Deniz Karakol uçağı dünya çapında hava operasyonlarında yaygın olarak kullanılan, Brezilya yapımı son teknoloji bir uçak olan Embraer Jet’in Lineage 1000 modelidir. Pakistan Donanması da aynı tipte iki uçak daha sipariş etti.

Embraer Lineage 1000 Deniz Karakol Uçağı Leonardo tarafından yapılan sensörler ve silahlarla donatılacak. Donanım değişiklikleri büyük olasılıkla ATR-72 ticari uçağını Pakistan Donanması için RAS-72 Sea Eagle MPA’ya dönüştüren Alman firması Rhienmetall Air Service tarafından yapılacak.

Embraer Lineage 1000, 8500 km menzile, Mach 0.82 maksimum hıza, 41000 ft servis tavanına sahip. Proje aynı zamanda “Deniz Sultanı” olarak da biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here