Pakistan Hava Kuvvetleri Çin yapımı J-10C savaş uçaklarını teslim aldı

0
1018

Pakistan Hava Kuvvetleri Çin yapımı J-10C savaş uçaklarını cuma günü düzenlenen tören ile teslim aldı. Hava Kuvvetleri Komutanı bunu “tarihi bir olay” olarak değerlendirdi.

Uçakların teslim alma töreni katılan Başbakan İmran Khan, ” Maalesef Güney Asya’da bir dengesizlik oluşturmaya ve güvenlik dengesini bozmaya yönelik çabalar var, şükürler olsunki bugün savunma sistemimize büyük bir askeri alım yaptık” dedi.

Khan, Asya’da dengeleri bozma girişimi olarak, Hindistan’ın nükleer silah kapasitesi ve son dönemde Hindistan’ın Fransız yapımı Rafale savaş çaklarının satın alınmasını gösterdi.

Hindistan 2016 yılında Fransa’dan yaklaşık 8,7 milyar dolar değerinde 36 Rafale savaş uçağı satın almak için anlaşma imzaladı. Hindistan şu ana kadar 36 uçaktan 26’sını teslim aldı.

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Zaheer Ahmad Babar, J-10C savaş uçakları havadan havaya, havadan yüzeye uzun menzildeki hedefleri tespit edip imha edeceğini söyledi.

“Çok alanlı yeteneği ile J-10C uçaklarının” Pakistan Hava Kuvvetleri’nde operasyonel düşüncesinde bir devrim oluşturacağını söyleyen Ahmad Babar, ” elektronik savaş ve ağ merkezli kullanımı artıracak ”dedi.

Yeni savaş uçakları 23 Mart’taki Pakistan günü askeri geçit töreninde de uçacağı bildirildi.

J-10C modeli ( PAF’ın ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir versiyonu olacak) modern, çevik ve güçlü bir 4.5 nesil avcı uçağı olarak gösteriliyor. Üzerinde AESA aktif elektronik tarama radarı, güçlü bir Elektronik karşı önlem ECM, düşük radar kesiti RCS ve geniş akıllı mühimmat yelpazesi ile donatılmıştır. Çin’in son versiyon uçağının Hindistan tarafından satın alınan Rafale ile aynı ligde olduğu belirtiliyor.

J-10C savaş uçakları, Meteor’a benzer menzile sahip PL-15 uzun menzilli havadan havaya füzesiyi kullanmaktadır. İhraç modeli J-10C en gelişmiş Çinli avcı uçağıdır ve daha hafif ve ucuz olan JF-17 Block III kullanılan teknolojilerin çoğu entegre edilmiştir.

Pakistan Hava Kuvvetlerinde aktif hizmette olan ve yerli ürün JF-17 Blok III’ten önce AESA radar teknolojisini kullanan ilk savaş uçağı olacak.

Pakistan hükümetinin daha fazla bütçe ayırması halinde ikinci bir J-10 filosunun satın alınması ve hatta üçüncü bir filonun tedarik edilmesi gündeme gelebilir.PAF’ın elinde hala çok sayıda F-7 ve Mirage savaş uçağına sahip ve yeni savaş uçaklarına ihtiyacı var. Kuvvetin elinde bulunan Blok 40+Lockheed Martin F-16 savaş uçakları Kısa-orta vadede Viper varyantına yükseltilmezlerse bu filoların yerineJ-10C’lerin almasıda değerlendiriliyor.

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here