Pakistan Dışişleri Bakanlığı Hint kökenli “süpersonik uçan cisim” tarafından hava sahasının sebepsiz bir şekilde ihlal edildiğini açıkladı. Hindistan Savunma Bakanlığı, rutin bakım sırasında meydana gelen teknik bir arıza sebebiyle füzenin yanlışlıkla ateşlendiğini iddia etti.

Hindistan’ın İslamabad’daki maslahatgüzarı Pakistan Dışişleri’ne çağrılarak olay “güçlü bir şekilde protesto” edildiği belirtildi.

Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan ordusunun yanlışlıkla Pakistan’a bir füze ateşlediğini kabul ederek, füzenin rutin bakım sırasında meydana gelen teknik bir arıza sebebiyle ateşlendiğini açıkladı. Ayırca füze ateşlemesiyle ilgili olarak üst düzey bir soruşturma emri verildiğinide ekledi.

Keşmir sebebiyle iki ülke arasında gerginlik uzun süredir yaşanıyordu. Şubat 20179’da Pakistan hava sahasını ihlal eden Hindistan Hava Kuvvetlerine ait iki savaş uçağı Pakistan jetleri tarafından düşürülmüştü. Olayda İki hintli pilot öldü, bir pilot gözaltına alındı.Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’a diyalog çağrısı kapsamında teslim olan Hint pilotu ülkesine geri göndermişti.

Keşmir, dünyanın en çok silahlandırılmış bölgelerinden biri ve iki nükleer güç Pakistan ve Hindistan arasındaki en gerilimli fay hattı olarak gösteriliyor.

Keşmir, Pakistan’ın bağımsızlığından bu yana, bölgenin Hindistan ve Pakistan yönetimi arasında bölünmesi ve Çin’in de bir kısmını almasından beri, Hindistan ve Pakistan arasında bir gerilim kaynağı.

Keşmir’in aidiyeti, İngiliz yönetiminin sona erdiği ve ülkenin Hindu Hindistan ve Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Pakistan arasında ikiye bölündüğü 1947’den önce de tartışma konusuydu.

Keşmir’in Maharajası (Hükümdarı) bölgenin Hindistan’a mı yoksa Pakistan’a mı katılacağı konusunda tereddüt etti. En nihayetinde Hindistan’a katılmayı tercih edince, iki ülke Keşmir uğruna iki yıl süren bir savaşa tutuştu.

Ateşkesin ardından, Pakistan bölgedeki askerlerini çekmeyi reddedince, Keşmir de ikiye bölündü.

Hindistan ve Pakistan mücadele ederken, Çin 1959’lerde Doğu Keşmir’i, Aksai Chin diye bilinen bölgeyi aşama aşama işgal etti.

1965’te ikinci Hindistan-Pakistan savaşı çıktı. 1980’ler ve 1990’lar, Hint yönetimine duyulan öfke silahlı direnişe, kitlesel gösterilere ve Pakistan destekli militan grupların yükselişine sahne oldu.

1999’da Hindistan, Pakistan destekli güçlerle kısa ama şiddetli bir çatışma yaşadı. Hindistan ve Pakistan bu noktada artık kendilerini nükleer güç ilan etmişlerdi.

Çatışmaların başlamasından bu yana onbinlerce kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: Pakistan Ordusu Basın Ofisi, BBC,


    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here