Pakistan Hava Kuvvetleri İran’a misilleme hava saldırıları düzenledi

0
94

Pakistan Hava Kuvvetleri, Perşembe günü erken saatlerde İran’da militanların bulunduğu iddia edilen bölgeleri hedef alan misilleme hava saldırıları düzenledi. Saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetti.

Sistan ve Belucistan eyaletindeki saldırılar, İran’ın Salı günü Pakistan topraklarında gerçekleştirdiği ve güneybatıdaki Belucistan eyaletinde iki çocuğun ölümüne neden olan saldırıyı takip etti.

Saldırılar, İran ve nükleer silah sahibi Pakistan arasındaki diplomatik ilişkileri tehlikeye atıyor, çünkü her iki ülke de uzun süredir birbirlerine militan saldırıları nedeniyle şüpheyle yaklaşıyor.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, saldırıları “son derece koordineli ve özel olarak hedeflenmiş bir dizi hassas askeri saldırı” olarak tanımladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu sabahki eylem, yaklaşmakta olan büyük çaplı terörist faaliyetlere ilişkin güvenilir istihbarat ışığında gerçekleştirilmiştir” denildi.

Açıklamada, “Bu eylem Pakistan’ın ulusal güvenliğini tüm tehditlere karşı koruma ve savunma konusundaki sarsılmaz kararlılığının bir göstergesidir” ifadesi yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mumtaz Zahra Baloch, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’de bulunan Pakistan’ın geçici Başbakanı Anwaarul-Haq-Kakar’ın seyahatini kısa keserek ülkesine döndüğünü söyledi.

PAKİSTAN ORDUSU: İRAN’IN 20 KİLOMETRE İÇERİSİ VURULDU

Pakistanlı askeri yetkililer, uçaklar ve insansız hava araçlarının (İHA), İran’ın yaklaşık 20 kilometre içerisinde uçarak “teröristlerin” saklandıkları noktaları vurduğunu söyledi.

Açık istihbarat kaynaklarına göre hava saldırısında Çin yapımı JF-17 ‘Thunder’ ve J-10C ‘Vigorous Dragon’ savaş uçaklarını kullanıldığı belirtildi. Pakistan “gerilla savaşçılarına ölüm” anlamına gelen “Marg Bar Sarmachar” adlı operasyonunda  Çin İnsansız Hava Aracı Wing Loong II’yi de kullandı.

Hava saldırısında, 170 kilometre menzile sahip GIDS B-REK (Artırılmış Menzil Uzatma Kiti) entegre edilmiş hassas güdümlü mühimmat kullanıldı. REK kitleri, MK-80 serisi genel amaçlı bombaları 50-60 kilometre menzile ve 20 metreden daha düşük CEP doğruluğuna sahip GPS/INS güdümlü bombalara dönüştürüyor.

JF-17 Thunder, Çin ve Pakistan tarafından ortaklaşa geliştirilen tek motorlu, hafif, çok rollü bir savaş uçağıdır. PAC Kamra, 2009 yılından bu yana PAF’a yaklaşık 120 JF-17 Blok I ve II savaş uçağı teslim etti.

İslamabad yönetimi, İran’ın Salı günü gerçekleştirdiği saldırıyı kınamıştı. İran, silahlı militan grup Ceyş el-Adl’ı hedef aldığını söylerken, Pakistan iki çocuğun öldürüldüğünü açıklamıştı.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı yürüttüğü savaşla zaten çalkalanan Orta Doğu’da gerilimi daha da tırmandırdı. Nükleer silahlara sahip Pakistan’a İran tarafından yapılacak bir saldırı, uzun süredir birbirlerine şüpheyle bakan iki ülke arasındaki ilişkileri tehdit edecektir.

Pazartesi günü geç saatlerde İran, Irak’ın kuzeyindeki yarı özerk Kürt bölgesinin merkezi olan Erbil kentindeki ABD Konsolosluğu yerleşkesi yakınlarındaki İsrail’e ait “casus karargâhı” olarak adlandırdığı yere ve Suriye’nin kuzeyindeki aşırılık yanlısı IŞİD örgütüyle bağlantılı hedeflere füze fırlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here