Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı taşıyan SpaceX roketi başarıyla fırlatıldı

0
67

Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı’nın da aralarında olduğu Ax-3 ekibini taşıyan SpaceX roketi başarıyla fırlatıldı.

Dört astronotu taşıyan SpaceX Crew Dragon kapsülü, NASA’nın Florida Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yerel saat 16:49’da (TSİ 00:49) Falcon 9 roketiyle başarıyla fırlatıldı. Kapsül, yaklaşık 36 saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) varacak.

Ax-3 misyonunda, ABD ve İspanya’yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt gibi üyeler bulunmaktadır.

Houston merkezli Axiom, iki yılda düzenlediği üçüncü uçuşunu gerçekleştirdi. Şirket, yabancı hükümetler ve özel teşebbüs tarafından desteklenen astronotları Dünya yörüngesine yerleştirme konusundaki çalışmalarını geliştirmektedir.


Şirket, her bir astronot koltuğu için müşterilerinden en az 55 milyon dolar talep ediyor. Çarşamba günü yapılması planlanan fırlatma, kapsülün yere inmeden önce geri dönüşünü yavaşlatmak için kullanılan paraşüt sistemiyle ilgili bir sorun da dahil olmak üzere son incelemeler ve veri analizi için daha fazla zaman tanımak amacıyla 24 saat ertelendi.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu astronot Alper Gezeravcı’nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonu, 17 Ocak’ta yapılacaktı. Ancak 18 Ocak’a ertelendi.

Perşembe günkü fırlatma penceresi için yapılan en son tahmin, %80 oranında uygun hava koşulları öngörüyordu.

Axiom-3 görevine ilişkin planlamada, mürettebat ISS’de yaklaşık 14 gün geçirerek, çoğu uzay uçuşunun insan sağlığı ve hastalıkları üzerindeki etkilerine odaklanan 30’dan fazla bilimsel deney yapmayı öngörüyor.

Uzunluğu 70 metre, çapı 3,7 metre ve yaklaşık 550 ton ağırlığındaki Falcon 9 roketi, alçak Dünya yörüngesinde 22 bin, durağan aktarım yörüngesinde 8 bin 300 ve Mars’ta 4 bin kilogram yük taşıma kapasitesine sahip.

İçerisinde hava akımı olan basınçlı bölgesinde 7 kişi veya eşit miktarda yük taşıyabilen 8,1 metre uzunluğundaki Dragon kapsülü, aynı zamanda basınçsız arka bölümünde yük taşıma özelliğine sahip bir uzay aracı olarak tasarlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here