Pakistan MİLGEM Projesi: PNS BABUR İstanbul’dan uğurlandı

0
56

İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, ASFAT ana yükleniciliğinde inşa edilen Pakistan MİLGEM projesinin ilk gemisi PNS BABUR (F-280), test ve eğitimlerinin tamamlanmasıyla Pendik/İstanbul’dan uğurlandı.

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin korvet ihtiyacı için açılan ihaleyi Temmuz 2018’de Türkiye kazandı. PN-MİLGEM Projesi’nde BABUR Sınıfı olarak adlandırılan gemilerin ilk ikisi (1 ve 2) İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer ikisi (3 ve 4) Pakistan’da Karaçi Tersanesi ve Mühendislik Fabrikası (KSEW)’nda inşa edildi.

Birinci gemi PNS BABUR (F-280), İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen törenle 15 Ağustos 2021’de denize indirildi.

PN-MİLGEM Projesi’nde BABUR Sınıfı gemilerde birkaç önemli değişiklik bulunuyor. Bu değişikliklerden en dikkat çekeni 12 hücreli dikey fırlatma sistemi (VLS) ve 2×3 gemisavar seyir füzesi (ASCM) paketinin eklenmesidir.

PNS BABUR’un hava savunma harbi paketini MBDA Albatros-NG veya Ortak Hava Savunma Modüler Genişletilmiş Menzilli (CAMM-ER) yüzeyden havaya füze (SAM) sistemi ile donatmayı tercih ettiği bildiriliyor. Albatros NG NBAD, her biri 6 hücreli 2 adet CAMM/CAMM-ER Lançer Modülü (GWS-26 VLS) ile 2 adet Platform Data Link Terminali (PDLT)’nden oluşmaktadır.

Gemisavar füzesi olarak yerel olarak inşa edilen Harbah Gemisavar ve Kara Taarruz Seyir Füzesi veya geliştirilen P-282 adı verilen gemisavar ve kara taarruz yetenekli yeni hipersonik füze sistemi ile donatılacak. Harbah, deniz ve kara hedeflerini maksimum 280 kilometre menzilde “tüm hava operasyonlarında” hedefleyebilen orta menzilli gemiden fırlatılan bir ses altı seyir füzesi sistemidir.

Yakın Hava Savunma için RIM-116B (Blok-1A) seçileceği gündeme gelmişti, fakat PNS BABUR’un Aselsan Gökdeniz yakın silah sistemi (CIWS) ile değiştirileceği belitildi. Ayrıca 2 adet ASELSAN ürünü 25mm Stabilize Top (STOP/MUHAFIZ) Sistemi (iskele ve sancak tarafında) bulunacak.

Gemilerde Leonardo 76/62mm Super Rapid bir ana silah ve çift üç hücreli denizaltı savunma harbi (ASW) hafif torpido fırlatıcıları kullanılacak. PNS BABUR sınıfı korveti Aselsan yapımı SMART-S Mk2 radarı, Havelsan ADVENT muharebe yönetim sistemi (CMS), Aselsan ARES-2NC elektronik destek önlemleri (ESM) sistemi, Meteksan Yakamos gövdesi ile yapılandırmayı seçti.

Türkiye’nin Ada sınıfı korvetlerine göre Babur, 2.985 tonla daha ağır bir deplasmana sahip ve ayrıca sekiz metre daha uzun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here