Pakistan Deniz Kuvvetleri, yenilenen iki adet ATR-72 Deniz Karakol Uçağı (MPA)‘nın ilkini 2018 yılının ikinci çeyreğinde teslim aldığını açıkladı.İtalya Gümrük Polisi ihtiyacı kapsamında Leonardo firmasından ATR 72MP uçağı alacağını duyurdu.

Pakistan, 2015 yılında iki adet ATR-72’yi MPA yenilenmesi için Almanya merkezli uçak bakım, onarım ve revizyon firması olan Rheinland Air Service (RAS) ile anlaştı.Yüklenici fima olarak da Aerodata AG seçildi.

Aerodata AG firması, ATR-72’yi MPA yenilenmesi kapsamında, Leonardo Seaspray 7300E aktif elektronik taramalı dizi (AESA) radarı, elektronik destek önlemleri (ESM) paketi, FLIR Sistemi Star SAFIRE III elektro-optik, Hafif ASW torpido uyumluluğu ile kızılötesi (EO / IR) taret ve anti-denizaltı savaşı (ASW) yeteneği kazandırılacağını açıkladı.

Ayrıca uçaklara ek olarak kızılötesi, radar ve lazer güdümlü mühimmatlara karşı savunma sağlayan kendi kendini koruma paketi ile de yapılandırılacağı belirtildi.

Aerodata’nın CEO’su Hans J. Stahl Haziran 2017’de yaptığı açıklamda, Pakistan’ın deniz gözetimi, denizaltı savaşı ve aynı zamanda arama ve kurtarma operasyonları için yeni MPA’larını görevlendireceğini belirtti.

Pakistan Deniz Kuvvetleri, Ağustos 2016’da, üçüncü ATR-72’sini yenilenmesi için sipariş vermişti, fakat uçakların güncellenmesi gündeme geldiğinden alımın durumu belirsiz. Öte yandan Pakistan Deniz Kuvvetleri 2015 yılında ATR-72 MPA programı için 294 milyon ABD doları talep ettiği bildirilmişti.

Pakistan Deniz Kuvvetleri hizmetteki üç ATR-72/500 Uçağından ikisini Alman Rheinland Air Service (RAS) Firmasıyla 2014/15 yılında varılan anlaşma altında DKU/DSH konfigürasyonunda modernize etmektedir.

İTALYA, GÜMRÜK POLİSİ İÇİN ‘ATR 72MP’ UÇAĞINI SEÇTİ

İtalya, Gümrük Polisi ihtiyacı kapsamında Leonardo firmasıyla ATR 72MP uçağını tedarik etmek, lojistik destek ve eğitim hizmetleri sağlamak için sözleşme imzaladı. İlk teslimat 2019’da yapılacak.

body_01_Berendson_focus

Uçaklarımız ve helikopterlerimizi kullanan İtalyan Gümrük Polisinin, ürünlerimize güven vermeyi devam etmesinden gurur duyuyoruz diyen Leonardo’nun CEO’su Alessandro Profumo şöyle devam etti: ” Modern ATR 72-600 turboprop uçaklarına dayanan ATR 72MP platformları Leonardo’nun liderlik pozisyonunun somut bir örneğidir.Bu uçaklar ile deniz devriyesi, yüzey gemileri arama ve tanımlama, arama ve kurtarma (SAR) misyonları, narkotik kaçakçılığın önlenmesi, korsanlık ve kaçakçılık, bölgesel su güvenliği izleme ve müdahale ve ekolojik felaketler gibi çok sayıda görevi yerine getirebilecek.”

İtalyan Gümrük Polisi ilk kez ATR 72MP platformlarını kullanacak.

İtalyan Hava Kuvvetleri hizmette olan ATR 72MP uçaklarında, Leonardo’nun ATOS (Airborne Tactical Observation and Surveillance) modüler görev sistemi kullanılıyor. ATOS, uçağın geniş spektrumlu sensörlerini yönetir, karmaşık durumlarda toplanan bilgileri birleştirir ve operatörlere tek bir taktik resim sunarak mükemmel durumsal farkındalık sağlar.ATOS’u uçağın standart konfigürasyonunu kullanmak için sadece iki sistem operatörüne ihtiyaç vardır.

Kaynak: Leonardo, Ajanlar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here