Moskova Hazar Filosunu ana üs olan Astrakhan’dan Dağıstan’ın Kaspiysk limanına taşıyor.Taşınmanın bu yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

Hazar Filosunun taşınmasıyla Rusyanın, Ukrayna, ABD ve NATO faliyetlerine karşı daha etkili hala geleceği belirtiliyor. Rusya, kanallar üzerinden Hazar Flotilla gemilerini Azak Denizi’ne taşıyarak, Ukrayna limanlarını ve deniz trafiğini tehdit edebililiyor.ABD’de Afganistan’a askeri donanımları taşımak için Hazar denizinde bulunan Kazakistan’ın Aktau limanını kullanmayı planlıyor.

Ana üssün değişmesiyle Hazar Filotillası’nın Karadeniz ve Azak denizine daha hızlı ve her mevsimde inme imkanı sağlanırken, Filotilla Hazar denizi ülkeleri hatta Ortadoğu’yu bile etkisi altına alabilecek.

Dağıstan’da bulunan Kaspiysk limanı, Astrakhan limanına göre gemilerin daha kolay çıkış yapabilmelerine imkan sağlıyacak. Astrakhan limanı ise kış aylarında suyun donması gibi sebeplerden gemilerin hareket kabiliyetinin azalmasına sebep oluyor.

Ruz uzmanlar, üs değişikliğinin Batı’ya ve özellikle de ABD’nin kıyıdaş ülkeler ve Orta Doğu’daki hareketlerine karşı koyulmasını imkan vereceğine değinerek, gemilerin Hazar denizinden Azak Denizi’ne taşınması konusunda daha fazla esneklik sağlayacağını öne sürüyor.

Politikus.ru haber portalı analisti Yevgeny Radugin, yeni üssün açılmasının “Flotilla’nın bir limandan diğerine taşınması için sıradan bir adım olmadığını..” söyledi.

Radugin konuşmasına şöyle devam etti: “ Moskova’nın “hedefi”, Hazar Denizi’ne kıyıdaş devletleri ile bölgeye komşu devletlerin askeri-politik statüsünü dikkate alarak bölgede istikrar ve güvenlik sağlamaktır. Burada Rusya’nın “istikrarı” ise Rus egemenliği olduğunu belirtmek önemlidir..”

Yevgeny  Radugin; “Hazar Filosu’na ait gemilerin Suriye’deki DAEŞ hedeflerine gerçekleştirdiği füze saldırısının, Hazar denizinden rakibini kontrol etmenin önemli olduğunu gösteriyor. Bu iç denizden Kafkasya, Orta Asya, Doğu Akdeniz’i ve Basra Körfezi’ne kadar olan bölgeyi etkilemek mümkün…”  ifadelerini kullandı.

Bugün Hazar bölgesinin politik olarak istikrarlı olduğunu söyleyen Rusyalı uzmanlar, gelecekte Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan gibi enerji üreten devletlerin, ABD ve batının ortak çıkarları sebebiyle anlaşmazlık yaşayabileceğini öne sürüyor. ABD’nin Kazakistan limanlarına erişim çabaları, İran’a karşı yaptırımlar, Hazar’a kıyıdaş devletlerin tehlikede olduğunu gösteriyor.

Moskova yeni üssün Hazar Denizin’deki filonun Azak Denizi’ne kaymasını kolaylaştıracağını böylece Ukrayna limanlarına gelen sivil kargo taşımacılığını baskı altına alacağını düşünüyor.

Kaynak: RealClear Defence

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here