Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Başbakan İmran Han’ın çağrısının ardından Meclisi feshettiğini açıkladı.

Gelişmeler Pakistan’ı siyasi kargaşaya ve beklenmedik seçimler ihtimalini ortaya çıkardı.

Mecliste bulunan muhalefet milletvekilleri Başbakan İmran Han’ı ‘güven oyu’ ile görevden almaya kararlı görünüyordu. İmran Han önergeyi anayasaya aykırı olduğunu savunarak ret etti ve cumhurbaşkanından ülkenin Ulusal Meclisini feshetmesini isteyeceğini ve Pakistanlılara seçimlere hazırlanmalarını söyledi.

Parlamenterler Pazar sabahı oylamaya hazırlanırken, İmran Han’ın enformasyon bakanı Fawad Chaudhry, Ulusal Meclis Başkan Yardımcısından önergeyi “yabancı bir hükümet tarafından rejim değişikliği operasyonu” olduğunu belirterek reddetmesini istedi.

Pakistan Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Muhammad Qasim Khan, “hiçbir yabancı gücün seçilmiş bir hükümeti bir komplo yoluyla devirmesine izin verilmeyecektir” yanıtını verdi. Qasim Khan bakanın öne sürdüğü noktaların geçerli olduğunu ekleyerek önergeyi red etti.

Yerel basındaki haberlere göre, Cumhurbaşkanı Alvi, Başbakan Han’ın çağrısının ardından Meclisin feshedildiğine ilişkin resmi bildirim yaptı.

Pakistan Bilgi ve Yayıncılık Bakan Yardımcısı Faruk Habib, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 90 gün içerisinde seçimlerin yapılacağını duyurdu.

Muhalefet kararı protesto etmek amacıyla Parlamento’da bir oturma eylemi düzenleyeceğini açıkladı. Karara yüksek mahkemede itiraz edeceğini söyleyen Pakistan Müslüman Birliği (PML-N) ile muhalefet lideri Shehbaz Sharif, bunu ‘vatana ihanet olarak’ nitelendirdi.

Pakistan Halk Partisi’nden Bilawal Butto Zerdari, birleşik muhalefetin meclisten ayrılmayacağını söyledi. Zerdari, “Avukatlarımız Yargıtay’a gidiyor” dedi. “Tüm kurumları Pakistan anayasasını korumaya, desteklemeye, savunmaya ve uygulamaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here