Milli Savunma Bakanlığı, Karadeniz ve İstanbul Boğazı açıklarındaki mayın tehditine karşı Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Mayın Filosu Komutanlığı ve SAS Timlerinin her türlü tedbiri alarak görevlerine devam ettiklerini açıkladı.

Bakanlığın açılamasında ” Mayın Filosu Komutanlığımız ve Deniz Kuvvetlerimizin seçkin birliği SAS Timlerimiz, sahip olduğu imkân ve kabiliyetlerle denizlerimizde oluşabilecek mayın tehdidine karşı her türlü tedbiri alarak görev yapıyor. Mayınlar tespit ve teşhis sonrası büyük bir titizlikle imha ediliyor. “ ifadeleri kullanıldı.

Karadeniz’de sürüklenen mayınlara yönelik alınan tedbirlere ilişkin açıklama yapan Bakan Akar, “Bu tehlikenin kimseye zarar vermeden ortadan kalkması için çalışıyoruz. Bu kapsamda Karadeniz’de deniz karakol uçağı, helikopter, İHA ile havadan; mayın avlama gemisi ve karakol gemileri ile denizden olmak üzere Sahil Güvenlik Komutanlığı ve diğer kurumlarla koordineli olarak mayın gözetleme faaliyetlerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait mayın avlama gemilerinin, deniz karakol uçaklarının teyakkuz halinde olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. SAS timlerimiz yüksek hazırlık durumuna geçirildi.” dedi.

Sürüklenen mayınlara yönelik gerekli tedbirlerin alındığını aktaran Bakan Akar, “Deniz trafiğinde herhangi bir sorun söz konusu değil.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here