Ukrayna’nın müttefikleri ülkenin şehirlerini Rus hava saldırılarılarından korumak için PATRİOT ve SAMP-T Mamba hava savunma sistemleri gönderiyor. Bu komplekslerden az sayıda bile olsa Rus seyir ve balistik füze saldırılarına karşı Ukrayna’nın hava savunma yeteneklerini kesinlikle artıracaktır.    

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin Washington ziyaretinden kısa bir süre önce, ABD’li yetkililer, Ukrayna’ya Patriot savunma sisteminin de dahil olduğu 1,8 milyar dolarlık yeni askeri yardım paketini açıkladı.

Beyaz Saray bir brifingde, yeni Patriot füze bataryasının “Rusya’nın Ukrayna’nın kritik altyapısına yönelik barbarca saldırılarına karşı Ukrayna halkını savunmak için önemli bir araç olacağını” söyledi.

Diğer taraftan, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Amerika yapımı Patriot füze savunma sistemlerinin Ukrayna’ya tedarik edilmesinin, Rusya ve Ukrayna arasındaki anlaşmazlığı sona erdirmeye ya da Rusya’nın amaçlarını gerçekleştirmesine engel olmaya yetmeyeceğini savundu.

Patriot hava savunma sistemi Ukrayna’ya geldiğinde, Hava Kuvvetleri ülke üzerinde “uçuşa yasak bölge” oluşturabilecek. Rus Hava Kuvvetleri unsurları, TU-22M3 bombardıman uçakları ve taktik savaş uçakları uçuşlarını sınırlayabilecek. 

Patriot sistemi  genellikle şehirler veya önemli altyapılar gibi belirli alanları – başka bir deyişle değeri yüksek varlıkları – savunmak için tasarlandı.

ABD’nin duyurusu, bir radar istasyonu, kontrol sistemi ve tabii ki füze rampalarından oluşan tek bir birime atıfta bulunuyor.

Ek koruma için değeri yüksek bir varlığın veya önemli bir şehrin etrafına yerleştirilmesi muhtemel.

Batı sistemleri Ukrayna’ya verildiklerinde ülkenin ordusunun komutası altına girerek Ukrayna malı haline geldiklerinden nereye konuşlandırıldıklarını öğrenemeyeceğiz.

ABD veya diğer NATO askeri birlikleri bu sistemleri Ukrayna içinde kullanamaz, dolayısıyla diğer Batı tarafından verilen silahlar gibi bunların da kullanılabilmeleri için Ukrayna kuvvetlerinin eğitilmesi gerekecek ve bu eğitim ülke dışında gerçekleşecek. 

Bu tür bir eğitim çoktan başlamış olabilir. ABD ordusu, Almanya’daki Ukrayna kuvvetlerine yönelik eğitimini Ocak ayından itibaren genişleteceğini duyurmuştu.

FRANSA VE İTALYA SAMP-T HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ UKRAYNA’YA GÖNDERİCEK

Fransız ve İtalyan hükümetleri Ukrayna’ya Fransız-İtalyan SAMP-T (Mamba) Hava Savunma Sistemi vereceğini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

İki ülke tarafından 2011 yılından bu yana kullanılan SAMP-T (Mamba) konuşlandırılmış askeri birimleri ve kritik öneme sahip tesislerin savunulması ve uçaklar, seyir, anti-radar ve diğer füzeleri imha edebiliyor. 

En önemlisi, taktik balistik füzeleri 15 ila 35 kilometre arasındaki mesafelerde başarıyla vurabiliyor.  İran’ın Rusya’ya olası balistik füze tedariki göz önüne alındığında Ukrayna’ya çok yardımcı olabilir. 

Nominal hava hedefi önleme menzili 120 kilometredir, ancak gizli ve alçaktan uçan hedeflere karşı etkili menzili daha kısadır.

SAMP-T MAMBA’NIN PATRİOT’A GÖRE AVANTAJLARI 

Aster 30 Block 1’in modernize edilmiş versiyonu, insansız hava araçlarını (İHA) ve diğer küçük hedefleri de imha edebiliyor. Yüksek patlayıcı savaş başlığı doğrudan havadaki hedefi vurur. Başlık Patriot füzesinin aksine hedefe maksimum yakınlıkta patlar.

SAMP-T Mamba kompleksi, 14 personel tarafından işletilen bir radar ve dört fırlatıcıya sahip tamamen bilgisayarlı bir sistemdir. Patriot kompleksi yaklaşık 90 personel gerektirir.

Bu durum SAMP-T Mambayı personel yetiştirmek için Patriot’a göre daha az zaman ve çaba gerektiği anlamına gelir. Avrupa hava savunma sistemlerinin bilgisayarlaşması ve otomasyonu yüksek olması sebebiyle  kullanımlarını ve bakımlarını çok daha kolay olacaktır. 

Patriot sistemine göre bir diğer avantaj da, bir Mamba kompleksinin aynı anda 16 hedefe ateş edebilmesi, bir Patriot’un ise sekiz hedefi kilitleyebilmesidir.

Patriot fırlatıcısı dört füzeye sahipken, SAMP/T fırlatıcısı sekiz füzeye sahiptir. Ayrıca ASTER 30 füzesi 360 derece yöne fırlatılabilir. 

Mamba, şüphesiz Fransa ve İtalya cephaneliklerindeki en iyi uçaksavar/füzesavar kompleksidir. Bu komplekslerden az sayıda bile olsa Rus seyir ve balistik füze saldırılarına karşı Ukrayna’nın hava savunma yeteneklerini kesinlikle artıracaktır.

SAMP/T sistemi İtalya’da 20, Fransa’da ise 40 kompleks olduğu belirtilmektedir.

Kaynak: BBC, Ajanslar, KyivPost  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here