Polonya Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mariusz Błaszczak, Abrams tankının 2. partisi tedariği için yapılan sözleşmeyi onayladı.

Varşova yakınlarındaki Wesola’daki bir askeri üstte gerçekleşen imza töreninde, ABD’nin Polonya’daki misyon şef yardımcısı Daniel Lawton ve ülkede görev yapan ABD’li generaller ve askeri yetkililer katıldı.  

Polonya, sözleşme değeri 1,4 milyar ABD Doları olmasına rağmen, 116 Abrams M1A1FEP tankları için komuta ve lojistik araçları dahil 1,2 milyar ABD Doları ödeyecek. ABD hükümeti Ukrayna’ya yardım etmek amacıyla 200 milyon dolar finanse edecek.

Anlaşma, 2025-2026 zaman diliminde teslim edilecek olan 250 yükseltilmiş M1A2 Abrams tankının satın alınmasına yönelik geçen yılki anlaşmayı takip ediyor.

Bugün imzalanan sözleşmeyle, Polonya ordusu 116 M1A1FEP Abrams tankı, 12 M88A2 Hercules kurtarma aracı, 8 M1074 Müşterek Taarruz Köprüsü, 6 M577 komuta aracı ve 26 NG SECM atölyesi ile bir eğitim ve lojistik paketi tedarik edilmiş olacak. 

Amerikan tankları 1. Varşova Zırhlı Tugayına (18. Mekanize Tümen) transfer edilecek.

M1A1 FEP tankları  ABD Deniz Piyadeleri için ilk Abrams “hattınıda” modernize edilmiş bir versiyonudur. (1992’de M1A2 modeli ortaya çıkana kadar üretildiler) M1A1FEP tankları yaklaşık 63 ton ağırlığındadır ve M1A1’e kıyasla geliştirilmiş zırha, modernize edilmiş optoelektronik sistemlere ve daha modern savaş alanı yönetimi ve atış kontrol sistemlerine sahiptir.

Polonya, Ukrayna savaşı sebebiyle önemli sayıda T-72 ve PT-91 tankı Ukrayna ordusuna hibe etmişti. Savunma Bakanlığı tank açığını kapatmak için ABD ile temasa geçerek ek Abrams tankları tedarik edileceğini açıklamıştı.  

Aralık 2022’nin başında ABD Savunma Bakanlığı, lojistik ve komuta araçlarıyla birlikte 116 M1A1 tankının ve 300.000’in üzerinde çeşitli tipte tank mühimmatın satılmasını onaylamıştı. Amerikan hükümeti, sözleşmenin azami tutarının 3,75 milyar doları geçemeyeceğini şart koştu. İşlemin Kongre’den onay almasının ardından Milli Savunma Bakanlığı, Aralık ayı ortasında nihai sözleşme görüşmelerine başladı ve bugün sözleşmenin imzalanmasıyla sona erdi.

Savunma Bakanı Błaszczak törende yaptığı konuşmada, Polonya’nın orijinal sözleşmesine göre 2025-2026’da Polonya Silahlı Kuvvetlerine ulaşacak olan M1A2SEPv3 Abram tanklarının teslimat tarihini hızlandırmaya çalıştığını söyledi.  

Yekililer, Polonya Avrupa’da Abrams tanklarını alan ilk ABD müttefiki olduğunu söyledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here