Fransız basınına göre Hindistan Donanması iki yıllık testlerin ardından 26 adet Fransız Dassault Rafale M savaş uçağını içeren mega bir sözleşme yapmak istediğini yazdı. 

La Tribune haberine göre, Hindistan’ın Mart ayında Emmanuel Macron’un Yeni Delhi ziyareti sırasında Dassault Aviation’ın Rafale Marine seçimini açıklayabileceğini bildirdi.

Yaklaşık iki yıldır Hindistan Donanması Fransız Dassault Rafale Marine  ile Boeing’in F/A-18 Super Hornet Block III’ü arasında testler gerçekleştiriyordu. Hindistan Donanması, envanterinde bulunan Rus Mig-29K’ların yerini alacak ve yeni uçak gemisi INS Vikrant’da konuşlanacak yeni savaş uçağı seçmeye çalışıyor.

La Tribune, Rafale-M’nin INS Vikrant’a inişinin bir fotoğrafını da paylaştı. Rafale-M’in INS Vikrant’ın güvertesinden denemeler yaptığı basına yansımamıştı ve bu sürpriz oldu. Geçen yıl Ocak ayında, Rafale-M denemeleri Goa’daki Kıyı Tabanlı Test Tesisi’nde gerçekleştirilmişti. Boeing’in F/A-18 savaş uçağı uçak gemisi asansörlerine sığmadığından ihaleden elendiği iddia edildi.  

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) halihazırda Rafale savaş uçaklarının deniz versiyonu olmayan klasik iki koltuklu modellerini kullanıyor. Jean-Yves Le Drian’ın Savunma Bakanı olduğu 2016 yılında Yeni Delhi tarafından yaklaşık 8 milyar avroya 36 uçaklık sipariş verildi. Bu siparişin sonuncusu Aralık 2022’de teslim edildi. 

Ayrıca Hindistan’ın 2024 ile 2026 yılları arasında faaliyete geçmesi planlanan Tejas Mark-2 çok görevli uçaklarında uçak gemilerinde konuşlanması planlanmaktadır. Hindistan’ın yerli imkanlar ile geliştirdiği Hafif Savaş Uçağı (LCA-N) Tejas-MK1 uçağı Hint donanmasının uçak gemisi INS Vikramaditya’ya başırılı bir iniş- kalkış gerçekleştirmişti.  

Hindistan son yıllarda silahlanma konusunda büyük adımlar atıyor. Pakistan ile tarihsel gerilim ve Hint-Pasifik’te Çin’in süper güç olma hırsı, Hindistan’ı donanma gücünü artırmasına yol açtı.

Hindistan Donanması’nın envanterinde iki uçak gemisi var. Sovyet kökenli 2004 yılında hizmete giren INS Vikramaditya ve ilk kez Hindistan yerli imkanları ile yaptığı INS Vikrant (Sanskritçe’de “cesur”) uçak gemileri görev yapıyor. Donanma, Hint Okyanusu’nda Çin’e karşı ülkeyi daha iyi savunmak için 3. bir gemi istiyor.

Hindistan, silah harcamalarını birkaç yıl içinde hızlandırarak 2013’te 47 milyar dolardan 2021’de 76,6 milyar dolara çıkarak ABD (801 milyar) ve Çin’in (293 milyar) ardından dünyada üçüncü sırada yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here