Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği tatbikatta kısa menzilli havadan havaya füzeleriyle (ASRAAM) rekor sayıda 53 dron düşürdü.

Rusya’nın Ukrayna’daki sivil altyapıyı hedef alan insansız hava araçları kullanması ardından İHA’ların modern savaş alanına giderek daha fazla hakim olmaya başladı. Bir çok ülke İHA’lar ile etkin mücadele kapsamında pilotlarını eğitmeye başladı. 

On günden fazla süren tatbikatta 8 filodan pilotlar, İskoçya’daki Hebrides adaları yakınlarındaki hava sahasında çok sayıda hedef insansız hava aracını başarıyla düşürdü.

Eurofighter Typhoon(EF2000) ve F-35 Lightning II savaş uçaklarının katıldığı tatbikatta, silah operatörlere ve pilotlara gerçek zamanlı senaryoda kızılötesi güdümlü füzeleri ateşlemek için eğitim verildi.

Sosyal medya yayınlanan görüntülerde füzeler uçaktan ateşleniyor ve gökyüzünde hedefe doğru giderken görülüyor.

Tatbikatta,  Moray’deki RAF Lossiemouth ve Lincoln’deki RAF Coningsby’den Tayfun pilotları, Kings Lynn’deki RAF Marham’dan  kalkan F-35B’ler işbirliği yaptı. 

Analistler bu tür tatbikatlar, Rusya’nın yerli ve İran’dan edinilen kamikaze insansız hava araçlarının yaygın kullanımına başvurması nedeniyle önemli hale geldiğini  söyledi.

Son yıllarda yaygın kullanan kamikaze dronlar, seyir füzelerine göre hedefleri vurmak için daha uygun maliyet sunmaktadır. Hava savunma sistemleri ile bu dronları vurmak sıkıcı bir iştir ve çok maliyetlidir. Bu nedenle İHA’ları Havadan Havaya füzelerle vurmak için savaş pilotlarının hazır olması gerekli olduğu belirtilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here