Türk savunma sanayii ürünlerinin sergilendiği SAHA EXPO 2022 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Savunma sektörün en büyük buluşması SAHA EXPO fuarı, 57 ülkeden 250 yabancı ve 750 yerli firmayı bir araya getirdi.

SAHA Expo açılışında konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Artık kendi tüfeğimizi, topumuzu, insansız hava aracımızı, füzemizi, helikopterimizi ve gemimizi üretebilen bir ülkeyiz. İnşallah en kısa zamanda kendi muharip uçağımızı da tankımızı da üreten ülkeler arasına dahil olacağız.” ifadelerini kullandı. 

Açılış merasiminde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin; kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer aldığını söyledi. 

Demir, “SAHA Expo, her geçen yıl artan katılımıyla sektöre kıymetli geri dönüşler sağlamış olup önceki yıllarda birçok uluslararası anlaşmalar imzalanmasına ve birbirini tanımayan firmaların tanışmasına vesile olmuştur.” dedi.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar da savunma sanayi sektörünün dünyanın 170 ülkesine ihracat yaptığını belirterek, “Adım adım ve sağlam bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. 20 yıl önce yıllık ihracatımız sadece 248 milyon dolarken, geçtiğimiz yıl 3,2 milyar dolarlık dış satım gerçekleştirdik. Bu yıl 4 milyar dolar rakamının rahatlıkla geçebileceğini söyleyebilirim.” dedi.

25-26-27 Ekim’de Uluslararası ve Türkiye’den profesyonellerin ziyaret edebileceği fuar, sadece 28 Ekim’de halka açık olacak.

SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde fiziki olarak 30 bin profesyonel ziyaretçiyi hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here