ABD’nin Raytheon firması ABD Deniz Kuvvetleri’nde görev yapan Elektronik Savaş Uçağı EA-18G Growler’de kullanılmak üzere Orta Bant Yeni Nesil Karıştırıcı (Next Generation Jammer/NGJ MB) geliştirme testlerinin devam ettiğini açıkladı. Karıştırıcılar 2022’den itibaren EA-18G Growler’da kullanılacak.

NGJ karıştıcıları (jammer) düşman radarlarını ve iletişim cihazlarını sıkıştırma ve bozma amaçlı kullanılan yüksek kapasiteli havadan elektronik saldırı silah sistemidir.Raytheon’un geliştirdiği NGJ karıştıcıları aynı anda birden fazla hedefe saldırabileceği ve gelişmiş sıkışma teknikleri kullanabileceği belirtiliyor.

Yeni Nesil Karıştırıcılar hali hazırda kullanımda olan ALQ-99 Taktik Sıkışma Sisteminin yerini alacak. Karıştırıcı programında üç sıkıştırma aralığı kullanılması amaçlanıyor bunlar, NGJ MB Orta Bant (2 GHz-6 GHz), NGJ LB Düşük Bant (100 MHz–2 GHz ) ve NGJ HB Yüksek Bant (6 GHz – 18 GHz).

NGJ MB Orta Bant karıştırıcı uçakta bulunan AESA radarının anten teknolojisini kullanır. Radara gömülü dijital ve yazılım tabanlı bir teknolojiye sahiptir.Bu da sıkıştırma kabiliyetini arttırır ve hızlı huzme yönelendirmesi yapmasına izin verir.

Gelecekte Yeni Nesil Karıştırıcılar NGJ MB açık mimari özelliği ile tasarlanarak sistemin donanım ve yazılımının hızlı bir şekilde yükseltilmesi imkanına kavuşacak. Ayrıca Pilotları daha güvenli tutmak amacıyla yeni saldırı ve savunma teknolojilerinin uygulanacağı belirtiliyor.

ABD Donanması Yeni Nesil Karıştırıcı orta band (NGJ MB) potlarının EA-18G Growler uçaklarının menzilini azalttığını iddia etmişti. Raytheon bunu red ederek testlerin sonuçlarını görmek gerektiğini savunuyor.

Raytheon Mart ayında donanmayla Yeni Nesil Karıştırıcı (NGJ) ALQ-249 potları geliştirmek için 12 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

ALQ-249(v1) Yeni Nesil Karıştırıcı Next Generation Jammer/NGJ MB podu

Raytheon firması ilk Yeni Nesil Karıştırıcı (Next Generation Jammer/NGJ MB) Ağustos ayında test edilmek üzere ABD Donanması’na teslim etti.

Kaynak: RAYTHEON, THE DRIVE, flightglobal,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here