Savunma Sanayi Başkanı Demir, ikinci parti S-400’lerin Rusya’dan 2020 yılında teslim alınmasının öngörüldüğünü, ancak ortak üretim ve teknoloji transferi konuları nedeniyle teslim tarihinin sarkabileceğini söyledi.

NTV’nin sorularını yanıtlayan Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ilk parti S-400 sisteminin hazır ürün olarak satın alındığını, ancak Türkiye’nin ikinci sistemde ortak üretim ve teknoloji transferi istediğini hatırlattı.

İkinci parti S-400’lerin teslimatının 2020 için planlanan takvime uymayabileceğini söyleyen Demir, “Birinci sistem gibi hemen alalım koyalımın ötesinde. Ortak üretim kavramları takvimi oynatabilir” ifadesini kullandı. 

F-35 konusunda kavgayı başlatan biz değiliz diyen İsmail Demir, “Bizim temennimiz bunun geçici bir uygulama olması ve programa tekrar dönülmesi yönünde. Bu yöndede çeşitli görüşmeler yapılacak.” dedi.

Demir konuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda dört tane uçağımız resmen Türkiye’ye teslim edilmiş durumda. O uçaklar Türk uçağı şu anda. Diğer iki tanesinin teslimat zamanı geldi. Teslim edilmediği için bakıma alınıp hangarda tutuluyor.Ama burada bir hak var. Hukuki olarak bunun takipçisi olacağız bunun ön çalışmalarınıda başlattık. “

Savunma Sanayi Başkanı Demir ayrıca Türkiye’nin Rusya’dan Su-35 veya Su-57 savaş uçağı alıp almayacağı sorusuna, “Bize teklif var ve değerlendiriyoruz” dedi ve teklifin mali ve stratejik boyutu ile değerlendirileceğini, hemen karar verilmeyeceğini söyledi.

Falanca uçaktan vazgeçip falan uçağı aldık her şey güllük gülistanlık olacak diye bir şey yok diyen SSB başkanı İsmail Demir, “SU-35 alınırsa kendi içinde oluşturacağı zorluklar olacak.Biraz daha çaba harcamanız gerekecek, TSK’nın özellikle Hava Kuvvetleri’nin geleneksel eğitim tarzı ve kullanım konsepti var. Bunun dışında bir konsept oluştuğunda uçağın teknik ve bakıp onarımının dışında harekat konsepti ile ilgili geniş çalışmaların yapılamsı gerekiyor. Bu çok çok kolay bir konu değil.tabi aşılamayacak bir konuda değil. ” şeklinde konuştu.

Geçen hafta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Türkiye’nin SU-35 alacağı iddiası yalan biz F-35 ortağıyız” açıklaması yapmıştı.

Milli Muharip Uçak Projesi (MMU) hakkında TUSAŞ ile ön tasarım bitirilmesine kadar bir sözleşme yapıldığını belirten Demir, “Bu çerçevede yapılacak işleri biraz hızlandırdık 48 aylık süreci 36 aya çekerek bu dönemin bir an önce bitirilmesi gerektiğinde mutabık kaldık. Bu anlamda işleri daha hızlandırdık.” dedi.

MMU projesinin çok uluslu olarak yürütülemesinin mantıklı olacağı söyleyen Demir, “MMU projesi ile ilgilenen ilgilenmesi muhtemel 4 veya 5 ülke ile temaslarımız devam ediyor. Bunlar Avrupalı ülke olmak zorunda değil; burada da olumlu gelişmeler var. İsimlerini vermek erken olabilir, ama çok ciddi şekilde ilgilenen en azından 2 veya 3 ülke var. ” ifadelerini kullandı.

Kaynak: NTV,

   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here