Türkiye’nin Etiyopya’ya sattığı iddia edilen silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Washington’da rahatsızlığa sebep olduğu belirtildi.

Reuters haberine göre “konuya yakın” iki kaynağa dayandırdığı haberde, Etiyopya merkezi hükümetinin SİHA’ları isyancılara karşı kullandığına dair işaretlerin arttığı, ABD’li yetkililerin Etiyopya’ya SİHA satışı konusunu Türkiye ile görüştüğü kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre ABD’nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Jeffrey Feltman, geçen hafta Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette “Etiyopya’daki  SİHA kullanımı ve sivillerin zarar görme riski” konusundaki raporları gündeme getirdi. Feltman’ın Ankara’da “şimdi tüm yabancı aktörlerin müzakereler ve savaşın sona ermesi için baskı yapması zamanı” mesajı verdiği kaydedildi.

Reuters’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Batılı yetkili ise Ankara’nın Washington’ın endişelerine, “Etiyopya anlaşmasına insani koşullar ekleneceği ve SİHA’ların ne şekilde kullanılacağının çerçevesini çizen imzalı teminat isteneceği” şeklinde yanıt verdiğini belirtti.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times bu hafta yayımladığı bir haberde Etiyopya merkezi hükümetinin isyancılara karşı zaferinde Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran’dan alınan SİHA’ların önemli rol oynadığını belirtmişti.

Etiyopya hükümetiyle ülkenin kuzeyindeki Tigray Halk Kurtuluş Cephesi arasında bir yılı aşkın süren çatışmalarda binlerce sivil yaşamını yitirirken milyonlarca kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Tigraylı isyancılar, hükümet birliklerinin ilerleyişi karşısında Pazartesi günü yaptıkları açıklamada kuzeydeki bazı bölgelerden geri çekileceklerini bildirmiş, BM’ye bir mektup yazarak bölge semalarında “SİHA’lar ve diğer düşman hava araçlarına” karşı uçuşa yasak bölge oluşturulması çağrısı yapmıştı.

Birleşmiş Milletler geçen hafta Etiyopya’daki insan hakları ihlalleri konusunda bağımsız bir araştırma başlatılmasını kararlaştırmış, Etiyopya hükümeti kararı kınamıştı.

Kaynak: Reuters, Ajanslar, DW, BK,SSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here