İsrail firması Elbit Systems, Romanya Silahlı Kuvvetleri’ne uzaktan kumandalı insansız taret (UT30 MK2 Turlar) ve  SPEAR otonom havan sistemleri tedarik etmek için 120 milyon dolarlık sözleşme imzaladı. 

Sözleşme kapsamında, Elbit Systems, GDELS ‘Piranha V’ Zırhlı Personel Taşıyıcılara (ZPT) uzaktan kumandalı insansız taret (UT30 MK2 Turla ve  SPEAR otonom havan sistemleri tedarik edecek.

Şirket insansız taretinde 12.7mm silah sistemi ve 120 mm’lik bir bilgisayarlı otonom araca entegre SPEAR havan sistemleri üretiyor. Elbit Systems’ın uzaktan kumanda kuleleri ve havan sistemleri, İsrail, ABD, Danimarka, Avusturya, Belçika, Brezilya ve Hırvatistan dahil olmak üzere dünya çapında düzinelerce müşteri tarafından seçildi.

Romanya 2018 yılında altı farklı varyantta toplam 227 Piranha V 8 × 8 araç gereksinimi için toplam 868 milyon EURO (930 milyon ABD Doları) değerinde sözleşme imzalamıştı. Sözleşme koşulları altında teklif sahipleri teknoloji transferiyle % 80 üretim ofseti sağlayacak ve araçların çoğunluğu ve bileşenleri yurt içinde üretilmesini sağlayacaktı. 

Bu kapsamda Romanya ilk 36 adet Piranha V aracı Ekim 2020’de teslim aldı. Geçtiğimiz Şubat ayında Romanya Savunma Bakanlığı 150 Piranha V Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) tedariği için Parlamento’dan onay talep etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here