Güney Kore’nin yerli imkanlar ile geliştirdiği KF-21 Boramae savaş uçağı üzerine monte edilen aktif elektronik taramalı dizi (AESA) radarı test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. 

Güney Kore yaşlanan  F-4 ve F-5 savaş uçağı filosunun yerini alması planlanan KF-21 projesinde önemli bir kilometre taşı daha geçilmiş oldu.

Hava Kuvvetleri’nin Sacheon’daki 3.Uçuş Eğitim Filosundan havalanan üçüncü prototip KF-21 yaklaşık 84 dakikalık uçuşu başarıyla tamamladı. 

Güney Kore KF-21 Boramae savaş uçağı projesi kapsamında birinci, ikinci ve dördüncü prototipleri sırasıyla  Temmuz ve Kasım 2020 ve Ocak 2021’deki başarılı şekilde uçmuştu. 

KF-21, Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) ve Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) tarafından, F-35 gibi diğer gelişmiş uçaklarla rekabet edebilecek beşinci nesil bir savaş uçağı üretmek amacıyla geliştiriliyor.

İlk prototipin Temmuz ayında test sürecine başlamasından bu yana üç KF-21 prototipi üretildi. Uçaklar irtifa, hız ve diğer unsurlar açısından değerlendirildiği 80’den fazla uçuş testi gerçekleştirdi. 

Tedarik Dairesi, Şubat 2026’ya kadar toplamda 2.000 test gerçekleştirmeyi ve bu yılın ilk yarısına kadar üç prototip uçuşları aşamalı olarak başlatmayı planlıyor.   

Kayak: Yonhap News Agency

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here