Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçaklarını uçurmak için ne kadar süre eğitilmesi gerektiğini tespit etmek için ABD’nin Ukraynalı pilotlar ile çalıştığı bildirildi.

ABD basına yansıyan haberlerde, iki Ukraynalı pilotun ABD’deki bir askeri üste, F-16’lar da dahil olmak üzere çeşitli ABD askeri uçakları uçurmayı öğrenmek için uçuş simülatörlerinde becerilerini test ediyor.

Orta Doğu gezisinde bulunan Savunma Bakanı Lloyd Austin’e konu ile ilgili soru soran gazetecilere, “ordudan orduya diyaloğumuzun bir parçası olarak rutin bir faaliyet” olduğunu söyledi.

Austin, olayı “tanışma etkinliği” olarak tanımladı ve pilotların Arizona’nın Tucson kentinde olduklarını söyledi. 

Yetkililer, eğitimin Ukraynalı pilotların daha etkili pilotlar olmalarına yardımcı olmamızı ve onlara kendi yeteneklerini nasıl geliştirecekleri konusunda daha iyi tavsiyelerde bulunmamıza imkan sağlandığını söyledi. 

Pilotlar bu etkinlik sırasında herhangi bir platformda uçmayacaklar ancak bazı bölümlerinde simülatör kullanacaklar.

Son dönemde Ukrayna ABD’ye savaş uçağı sağlaması için baskı yapıyor. Üst düzey Ukraynalı yetkililer, Rus füze ve insansız hava aracı (İHA) saldırılarına karşı kendilerini savunmak için uçaklara ihtiyaçları olduğunu ileri sürüyor. 

Ancak bu istek ABD ve müttefikleri tarafından şüpheyle karşılandı. Savaş  uçakların pratik olmayacağını çünkü önemli olanın pilotların eğitimden geçmesi gerektiği ve Rusya’nın onları kolayca vurabilecek kapsamlı uçaksavar sistemlerine sahip olduğu belirtildi. 

ABD Başkanı Joe Biden’a “ABD’nin Ukrayna’ya F-16 sağlayıp sağlayamayacağı” sorulduğunda, Biden kesin bir “hayır” yanıtı vermişti.

Almanya geçen hafta Ukrayna’ya savaş uçağı teslimatını tamamen reddederken, İngiliz hükümet yetkilileri de Ukrayna’ya savaş uçağı  göndermenin pratik olmadığına inandıklarını söylediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here