Rus Kuvvetleri Bakhmut çevresinde kara operasyonlarına devam etti. Ukrayna kuvvetleri Bakhmut’un bazı bölgelerinden geri çekilmeye hazırlanıyor. Rus kuvvetleri Mayıs 2022’den bu yana 70 bin nüfuslu Bakhmut şehrini geri almak için savaşıyor. Ukrayna, işgalin başında Rusya’nın kontrolüne geçen, ancak Eylül’de geri aldığı Kupiansk şehrinin kısmen tahliye edilmesi için çağrı yaptı. Bu hafta Ukrayna-Rusya savaşında sahada ve diplomaside gelişen olaylar şöyle:

Almanya’dan Çin’e “Rusya’ya silah verme” uyarısı

Fotoğraf: Michael Kappeler

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin’i Rusya’ya silah tedarik etmemeye çağırdı. Alman parlamentosunda konuşan Scholz, “Çin’e mesajım açık: Moskova’daki nüfuzunuzu Rus askerlerinin çekilmesine yönelik baskı için kullanın. Ve saldırgan Rusya’ya silah tedarik etmeyin” dedi.

ABD ve müttefikleri, Çin’in Rusya’ya silah tedarik etmeyi düşündüğünü öne sürüyor. Pekin ise bunu yalanlıyor.

Biden ve Scholz Ukrayna konusunda kararlılık mesajı

Fotoğraf: Bayaz Saray

Beyaz Saray’da bir araya gelen ABD Başkanı Biden ile Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna’ya askeri desteğin, savaş devam ettikçe süreceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington’da bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’ya askeri yardımların devamı konusunda ortak mesajlar verdi. Cuma günü Beyaz Saray’daki buluşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan ev sahibi lider Biden, “Ukrayna’ya yüksek seviyede güvenlik desteği sağlamak için birlikte uygun adım çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. Scholz ise açıklamasında, transatlantik ortaklığın, “gerçekten çok iyi bir seviyede” olduğunu dile getirdi.

ABD’den Ukrayna’ya 400 Milyon Dolarlık Askeri Yardım

ABD Ukrayna’ya 400 milyon dolar değerinde yeni bir askeri yardım açıkladı. Kiev’e Rusya’nın işgaline karşı koymasına yardım etmek üzere yapılacak bu ek yardım cephane paketinin yanısıra diğer destek unsurlarını kapsıyor.

Blinken, “Bu askeri yardım paketi, Ukrayna’nın kendini savunmak için son derece etkili bir şekilde kullandığı ABD tarafından sağlanan HIMARS ve obüsler için daha fazla mühimmatın yanısıra Bradley Piyade Savaş Araçları, Zırhlı Araçla Suya İntikal Edilen Köprüler, yıkım mühimmatı ve teçhizatı ve diğer bakım, eğitim ve destek unsurlarını içeriyor” dedi.

Ukrayna, geçen yıl Rusya’dan geri aldığı Kupiansk şehrine tahliye çağrısı yaptı

Kupiansk yakınlarındaki Dvorichna Rus bombardımanı ile vuruldu. Yardıma giden kurtarma ekipleri ikinci bombardımada hedef alındı.

Ukrayna, işgalin başında Rusya’nın kontrolüne geçen, ancak Eylül’de geri aldığı Kupiansk şehrinin kısmen tahliye edilmesi için çağrı yaptı.

Ukrayna’nın doğusundaki Harkov bölgesinde bulunan şehir Rusya için hayati bir ikmal merkeziydi.

Harkov Bölgesel Askeri İdaresi, Rus birliklerinin bölgeye “devamlı” bombardımanı ve yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle aileleri ve “sınırlı hareket kabiliyetine sahip olanları” bölgeyi terk etmeye çağırdı.

Savaştan önce yaklaşık 25 bin nüfuslu şehirde yaşayan diğer kişilerin de bölgeden ayrılabileceği aktarıldı.

Tahliye edilenlere barınma, gıda, insani yardım ve tıbbi destek dahil olmak üzere yardım sağlanacağını belirtildi.

Moskova Valisi bir Ukrayna İHA’sının düşürüldüğünü açıkladı

Moskova Valisi Andrey Vorobyov, başkent yakınlarında Ukrayna’ya ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı da bundan birkaç saat önce ülkenin güneyinde iki İHA’nın düşürüldüğünü açıklamıştı.

Vali Vorobyov, İHA’nın sivil altyapıyı hedef almaya çalışmış olabileceğini söyledi.

Ukrayna bugüne kadar Rusya içinde yapılan hiçbir saldırıyı üstlenmedi.

Rusya: Bryansk Bölgesi’ne saldıran Ukraynalı sabotajcılar NATO silahları kullandı

Ukraynalı sabotajcıların saldırısı sonucunda 2 sivil hayatını kaybettiği iddia edildi.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki Bryansk Bölgesi’ne Ukraynalı sabotajcılar tarafından düzenlenen baskın hakkında açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı, baskın sırasındaki cinayetlerin NATO silahlarıyla işlendiğini iddia etti. 

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukraynalı sabotajcıların ülkenin sınır bölgesi Bryansk’ta gerçekleştirdikleri saldırının nelere yol açtığına ilişkin görüntüler yayınladı. Görüntülerde sabotajcıların ateş açtığı sivil araç görülüyor.

FSB, Ukraynalı sabotajcı grupların Rusya topraklarına sızarak sınırdaki Bryansk bölgesinde sivilleri hedef aldıkları saldırılara ilişkin görüntüler yayınladı.

Görüntülerde, sabotajcıların hedef aldıkları sivil araç ve Rus güçler tarafından ele geçirilen patlayıcılar görülüyor.

Ukraynalı sabotajcıların saldırısı sonucunda 2 sivil hayatını kaybettiği iddia edildi.

26 Şubat-5 Mart Saha Değerlendirmesi  SAHA DEĞERLENDİRMESİ

Ukrayna kuvvetleri Bakhmut’un bazı bölgelerinden geri çekilmeye hazırlanıyor. Rus kuvvetleri Mayıs 2022’den bu yana 70 bin nüfuslu Bakhmut şehrini geri almak için savaşıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Oleksandr Rodnyanskyi  28 Şubat’ta Ukrayna kuvvetlerinin gerektiğinde Bakhmut’taki mevzilerinden geri çekilmeyi seçebileceğini belirtmişti.

Coğrafi konumlu görüntüler, Ukrayna birliklerinin Bakhmut bölgesindeki Bakhmutivka Nehrindeki ve  batıda Khromove-Bakhmut yolu üzerindeki iki kritik köprüyü yıktığını doğruluyor. Ukrayna’nın açıklamalarına göre doğu Bakhmut’un özellikle zor bölgelerinden sınırlı ve kontrollü bir geri çekilme gerçekleştirilecek. 

DOĞU UKRAYNA 

Luhansk Oblastı 

Rus kuvvetleri, Kupyansk-Svatove-Kreminna hattı boyunca saldırılarına devam etti. Ukraynalı yetkililer Rusların Kupyansk bombaları sebebiyle sivillerin tahliye edilmesi emri verildiğini bildirdi. Bir Rus kaynağı, Rus birlikleri Synkivka bölgesinde (Kupyansk’ın 8 km kuzeyinde) ilerlediğini iddia etti. 

Ukraynalı Luhansk Oblast Başkanı Serhiy Haidai, Rus kuvvetleri küçük grup halinde saldırılar gerçekleştirmede başarısız oldukları için BMPT Terminatörleri gibi ağır ekipman kullanmaya giderek daha fazla başvurduklarını söyledi.  

Rus milblogger, Kreminna bölgesinde 76. ve 98. Muhafız Hava İndirme (VDV) Tümenlerine ait unsurların görüntülerini yayınladı. BARS-13 savaş yedekleri unsurlarının da cephenin bu bölümünde aktif olduğunu iddia etti.

BAKHNUT MUHAREBE BÖLGESİ

Ukrayna kuvvetleri Bakhmut bazı bölgelerinden kontrollü bir geri çekilmeye hazırlanırken, Rus kuvvetleri Bakhmut içinde ve çevresinde kara saldırılarına devam etti. 

Ukrayna ile Rus Kuvvetleri arasında Vasyukivka yakınlarındaki Bakhmut’un kuzeyinde (13km kuzey); ve Bakhmut’un kuzeybatısında, Dubovo-Vasylivka (6 km kuzeybatı), Orikhovo-Vasylivka (10 km kuzeybatı), Hryhorivka (10 km kuzeybatı) ve Bohdanivka (8 km kuzeybatı) yakınlarında çatışmalar devam ediyor. 

Coğrafi konumlu görüntüler, Ukrayna kuvvetlerinin kuzeydoğu Bakhmut’ta Bakhmutivka Nehri üzerindeki bir köprüyü ve Bakhmut’un batısındaki Khromove-Bakhmut yolu üzerindeki başka bir köprüyü yıktığını gösteriyor. Sosyal medyada Ukraynalı bir asker tarafından yayınlanan bir videoda, Bakhmut’tan derhal çekilme ve yeni bir savaş bölgesine geçme emri aldıklarını söylemesi çekilme haberlerini doğruluyor.  

Wagner Grubu finansörü Yevgeny Prigozhin, Wagner güçlerinin Bakhmut’u neredeyse tamamen kuşattığını ve Ukrayna birliklerinin tek kalan bir yoldan (muhtemelen Khromove-Bakhmut rotasına atıfta bulunularak) makul bir şekilde geri çekilebileceğini iddia etti.

Rus kuvvetleri Avdiivka-Donetsk Şehri bölgesinde kara saldırılarına devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus birliklerinin Avdiivka, Krasnohorivka ve Kamianka yakınlarındaki Donetsk Şehri’nin güneybatı eteklerine başarısız saldırılar düzenlediğini bildirdi. Rus kuvvetleri Vodyane yakınlarındaki Donetsk şehrinin kuzeybatı eteklerinde ilerlemeler kaydettiğini gösteriyor.

Rus kuvvetleri, batı Donetsk Oblastı’nda doğrulanmış bir kara saldırısı düzenlemedi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Vuhledar yönünde (Donetsk Şehrinin 30 km batısında) belirsiz saldırı operasyonlarını sürdürdüğünü bildirdi. Bir Rus kaynağı Rus kuvvetlerinin Vuhledar’ın güneydoğusundaki yazlık bölgede mevzi savaşlarını sürdürdüğünü iddia etti. Başka milblog yazarı Tugayı unsurlarının Vuhledar yakınlarındaki Ukrayna mevzilerine saldırdığına dair görüntüler yayınladı.

Güney Ekseni

Rus kuvvetleri Hulyaipole’nin batısında ve Herson, Mykolaiv ve Dnipropetrovsk bölgelerinde rutin bombardımanına devam etti. Rus kuvvetleri olası saldırıları için taktiksel konumlarını geliştirmeye çalıştığı bildirildi. 

Ukraynalı yetkililer, Rus kuvvetleri Zaporizhzhia Şehrindeki bir yerleşim bölgesini bir S-300 füzesiyle vurduğunu bildirdi. Ancak Rus milblog yazarları füzenin bir Ukrayna hava savunma füzesi olduğunu iddia etti.

Rus kaynakları, Kırım’ın Saky kentinde kimliği belirsiz bir Rus askeri birliğini hedef alan iki Ukraynalı İHA’yı düşürdüğünü iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı da dahil olmak üzere Rus kaynakları, Rus güçlerinin 1 Mart’ta Saky ve Yevpatoria’yı (Saky’nin 20 km kuzeybatısında) hedef alan 10 Ukraynalı İHA’yı düşürdüğünü açıkladı. 

Kaynak: ISW,  militaryland.net, Kyiv Post, Defense Express, The Kyiv Independent, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya Savunma Bakanlığı, İngiltere Savunma Bakanlığı, Ajanslar, DPA, Reuters, Sputnik, DW, VOA, Açık kaynak İstihbarat (OSINT) Sosyal medya,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here