Exail İnsansız Deniz Aracı (İDA) DriX, 5-16 Mart tarihleri arasında Bahreyn ve Ürdün'de gerçekleştirilecek olan Deniz Tatbikatınıda (IMX 23) katılcak. Kaynak: Exail

ABD Donanması’nın Bahreyn’de düzenlediği Digital Horizon 22 İnsansız & Yapay Zeka Tatbikatı’nı başarıyla tamamlayan Exail İnsansız Deniz Aracı (İDA) DriX, 5-16 Mart tarihleri arasında Bahreyn ve Ürdün’de gerçekleştirilecek olan Deniz Tatbikatınıda (IMX 23) katılacak.

Orta Doğu bölgesinin en büyük deniz tatbikatı olan IMX23’e Basra Körfezi, Umman Denizi, Umman Körfezi, Kızıldeniz, Hint Okyanusu ve Doğu Afrika kıyısı olan 50’den fazla ülke katılıyor. 

Tatbikatta 7 bin personel, 35 gemi ve Exail DriX İDA dahil 30’dan fazla insansız ve yapay zeka sistemi yer alacak.

Bu tatbikat kapsamında DriX İDA, insansız görev gücü TF59 tarafından bir araya getirilen diğer ortaklar ile Denizcilik Alanı Farkındalık (MDA) ve Mayın Karşı Tedbir Görevleri (MCM) taktik ortamlarında çalışacak. 

Fransız savunma şirketleri ECA Group ve iXblue, “Exail” altında faaliyet gösteriyor. Exail’in Drix İDA’sı çeşitli görevlerde İnsansız Denizaltı Aracı ile birlikte çalışabiliyor. Drix İDA ABD Donanması tarafından Bahreyn’de düzenlenen Digital Horizon mürettebatsız sistemleri ve yapay zeka tatbikatına katılan 15 İDA’dan biriydi.

Ayrıca şirket derin su uygulamaları için orta boy otonom bir İnsansız Denizaltı Aracı olan A18D’yi de üretiyor. Deniz dibi araştırmalarına ayrılmış olan platform, 3.000 m’ye kadar derinliklerde otonom olarak görev yürütebiliyor.

2021 yılında ABD Merkez Komutanlığı, askeri tehditleri veya yasa dışı faaliyetleri araştırmak için denizde yapay zeka sistemleriyle birleştirilen ve insansız sistemlerden oluşan Görev Gücü 59  (TF59) adıyla bir test filo kurmuştu.

Kaynak: Exail

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here