Romanya Hava Kuvvetleri’nin modernizasyonu kapsamında ABD yapımı Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş uçakları satın almayı planladıkları bildirildi. 

Ülkenin Savunma ve Güvenlik Kararlarından sorumlu özerk bir yönetim otoritesi olan Ulusal Savunma Yüksek Konseyi (CSAT) açıklamasında, “Güçlü, güvenilir, etkileşimli, esnek ve verimli hava savunma operasyonel yeteneklere sahip olmak, NATO ve AB devleti olarak taahhütlerimizin bir parçası olarak, Romanya’nın savunma politikası hedeflerini karşılaması için önemlidir… Hava Kuvvetleri’nin modernizasyon süreci, en son nesil F-35 jetlerinin satın alımı yoluyla devam edecektir.” ifadelerini kullandı. 

Ayırca F-35 satın alımı Romanya parlamentosunda onaylanması gerekiyor. 

Geçen ay, Romanya Milli Savunma Bakanlığı’ndaki Genel Silahlanma Direktörlüğü’nün başı olan Tuğgeneral Teodor Incicaș, bu yıl içersinde belirtilmeyen bir sayıda F-35 için “bir sözleşme imzalamak için ilk adımları atmaya” hazırlandıklarını söyledi. 

Tuğgenaral Incicaș, savunma bakanlığına ait bir podcast yaptığı açıklamada, “Romanya Silahlı Kuvvetleri, 2030’dan sonra ilk operasyonel kabiliyeti, ilk F-35 filosunu elde etmeyi hedefliyor.” dedi. 

Romanya Hava Kuvvetlerine ait bir F-16AM Romanya’nın Borcea kentindeki 86. Hava Üssü’ne iniyor.

Romanya Hava Kuvvetleri şu anda 17 modernize edilmiş F-16AM/BM uçağı işletmektedir. Bu uçaklar, önceden ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanıldıktan sonra iki partide Portekiz’den satın alındı. Portekiz’de yeniden yapılandırılan ilk 12 uçak 2016 ve 2017’de Romanya’ya teslim edilirken, ikinci grup beş uçak 2020 ve 2021’de Romanya’ya transfer edildi.

Öte yandan, geçen yıl Norveç Savunma Malzeme Ajansı, Romanya ile eski Kraliyet Norveç Hava Kuvvetleri’ne ait 32 F-16AM/BM uçağı için bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Anlaşmanın değeri yaklaşık 385 milyon dolar olarak belirlendi ve Romanya tarafından kullanılan en son M6.5.2 yazılım yapılandırmasına uygun şekilde modifikasyonlar içeriyordu.

Norveç’in eski savaş uçaklarının Romanya’ya teslimatının 2022’de başlaması bekleniyordu. Ancak şimdiye kadar bu uçakların transferi konusunda herhangi bir işaret yok. ABD hükümetinin böyle bir anlaşmayı onaylamaması uzak bir olasılık gibi göründüğü için uçakların Ukrayna’ya yönlendirilmek üzere bekletildiği spekülasyonları var.

Norveç’in eski F-16’ların kalan servis ömrü 10-15 yıl olarak rapor edildiğinden, bu uçaklar F-35’ler gelene kadar “ara” savaş uçakları olarak hizmet verecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here