Milli Savunma Bakanlığı, Romanya’da gerçekleştirilecek Steadfast Defender 21 tatbikatına katılan VJTF(L) 21 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza ait ikinci grup personelin intikali başarılı şekilde tamamlandığını açıkladı.

2021 yılı NATO NRF LCC görevini üstlenen 3’üncü Kor. (HRF) K.lığı ve VJTF(L)21 görevini üstlenen 66’ncı Mknz.P.Tug.K.lığı birlikleri, Steadfast Defender 21 NATO tatbikatına katılmak için kara ve hava yoluyla Romanya’ya intikali geçtiğimiz hafta başlamıştı.

İlk giden birilikler tatbikat alanında komuta yerini kurma çalışmalarına başlatmıştı.

ABD Avrupa Ordusu Komutanlığı emir komutasındaki Defender Europe 2021 tatbikatı devam ediyor.4 farklı ana tatbikatın birleşiminden oluşan tatbikata 26 ülkeden 30 binin üzerinde personel katılıyor.

Tatbikatla ortak savunma anlayışı çerçevesinde, Karadeniz ve Balkanlar bölgesinde meydana gelebilecek düşmanca faaliyetler ve bir saldırıya yönelik olarak ABD ordusunun büyük çaplı muharip bir kuvveti süratli şekilde yığınaklama kabiliyetinin gösterilmesi amaçlanıyor.

Tatbikatın caydırıcılık olarak adlandırılan birinci safhasının ilk aşamasında ABD Avrupa Ordusu Komutanlığı, Müşterek Kara Unsur Komutanlığı görevini alarak harekattaki kuvvetlerin Estonya, Bulgaristan ve Romanya’ya intikal etmesine yönelik faaliyetleri koordine ediyor. 1-14 Mayıs’taki tatbikatın bu safhası Bulgaristan, Kanada, Estonya, Almanya, İtalya, Polonya, Hollanda, Romanya, İspanya ve İngiltere’nin katılımıyla Estonya, Bulgaristan ve Romanya’da icra ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here