Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları İstanbul Sedef Tersanesinde inşası devam eden TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinde incelemelerde bulundu.

Tersane yetkililerinden çalışmalara ilişkin brifing alan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, TCG ANADOLU inşasında görevli personelle bir araya geldi.

Yerli ve millî savunma sanayisinin çok ciddi sistemleri, alt sistemleri üretir hâle geldiğini aktaran Bakan Akar, “Bu, ülkemiz için büyük bir gurur ve onur kaynağıdır. İnşallah önümüzdeki dönemde bu çok daha ileri düzeylere gidecek.” dedi.

Bakan Akar, TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin kendileri için önemli bir ihtiyaç olduğunu belirterek “TCG ANADOLU’nun çok üstün özellikleri var. Bu; Türk mühendisliğinin, işçisinin, müteşebbisinin, askerinin, Türk Deniz Kuvvetlerinin büyük bir başarısı olacak. Bu sadece bizim için değil, bölge için, dost ve kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm dünyada ihtiyaç duyulduğu hâllerde, her türlü insani yardım için, onları desteklemek bakımından, doğal afetlerde, diğer insani yardım konularında başarılı bir şekilde kullanabileceğimiz bir platform.” diye konuştu.
 
NATO’daki faaliyetlerin, sorumlulukların yerine getirilmesinde de TCG ANADOLU’nun önemli bir fırsat sağlayacağını söyleyen Bakan Akar, “Geminin tamamlanmasıyla önemli bir adım atılacak ve ana vatandan çok daha uzak yerlerdeki hak ve menfaatlerimizle alakalı, bölge ve dünya barışı ile alakalı, dost ve kardeş ülkelerle, müttefiklerimizle olan münasebetlerimiz konusundaki vazifelerimizde bize büyük bir yarar sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

YUNAN KOMŞULARIMIZ KENDİLERİNE GÜVENSİN, HAMİLERİNE DEĞİL

Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta yaşanan bazı sorunlara dikkati çeken Bakan Akar, “Biz bu sorunların uluslararası hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri içinde, Yunan komşularımızla beraber konuşarak, görüşerek barış içinde çözülmesinden yanayız.” dedi.

Bakan Akar, maalesef Yunanistan’ın bugüne kadar yapılan çalışmalara yönelik provokasyonlarına devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:“Yunan komşularımız eylem ve söylemleriyle bu yapılan çalışmaları, olumlu gidişatı provoke, sabote etmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bu yolun çıkar yol olmadığını kendilerine hatırlatmak istiyorum. Bu söylemlerle, tahriklerle, provokasyonlarla bir yere varmalarının imkânı yok. Bizim istediğimiz uluslararası hukuk. Siz uluslararası anlaşmalarda olan maddeleri nasıl inkâr edersiniz? Biz uluslararası hukuktan, iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız fakat hiçbir zaman da ülkemizin, milletimizin hakkını çiğnetmeyeceğiz, hiçbir zaman bir oldubittiye müsaade etmeyeceğiz. Bunu herkesin bilmesi lazım.”

PAKİSTAN’A İHRAÇ EDİLEN MİLGEM KORVETLERİNİN İNŞASINI YERİNDE İNCELEDİ

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, Pakistan’a ihraç edilen Milgem korvetlerinin inşasını yerinde inceledi.

Yerli savunma sanayisinin gerçekleştirdiği en büyük ihracat atılımı olan proje kapsamında ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT’ın yaptığı 4 MİLGEM korvetinden ikisi İstanbul Tersanesi Komutanlığında diğer ikisinin de Karaçi Tersanesinde inşasına devam ediliyor. Çalışmaların koronavirüs salgınına rağmen planlandığı şekilde, takvime uygun sürdüğü kaydedildi.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here