Karadeniz Filosuna (BSF) bağlı mayın harbi gemisi Ivan Antonov Akdeniz’deki görevini tamamlayarak Çanakkale ve İstanbul Boğazları’ndan geçerek Sivastopol’daki ana üsse geri dönüyor.

Gemi Akdeniz’de Rus Donanması’nın operasyonel grubunda görev yaptı. Bir dizi tatbikata katılan gemi mayın tarlalarının tespiti, keşif ve güverte üzerindeki silahları kullanarak hava saldırısı püskürtme eğitimleri gerçekleştirdi.

Ivan Antonov mayın gemisi Sivastopol ulaşmasının ardından personel tatil çıkacak ve gemi tüm sistemleri bakımdan geçirilecek.

Ivan Antonov mayın harbi gemisi Sredne-Nevsky Tersanesi’nde 2018 yılında denize indirildi. Karadeniz Filosuna 2019 yılında katılan gemi, yeni nesil mayın savunma gemilerinin temsilcisidir.Modern mayın arama ve tespit sistemleri, yüzey ve su altı otonom mayın tespit cihazları ile donatılmıştır.Ivan Antonov mayın gemisinin, deniz üsleri, kıyı deniz bölgeleri ve Rus Donanma unsurlarının geçiş yollarında her türlü mayın tehditinden korunması ve mayın tarlaları kurmak ve mayın keşiflerini icra etmek görevleri bulunmaktadır.

Kaynak: Rus Savunma Bakanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here