Rusya’nın Proje 22160 büyük devriye gemisi ‘Pavel Derzhavin’ Karadeniz Filosu’nda hizmete girdi.Gemi Rusya’nın modüler silahlanma konseptine dayanan ilk gemi özelliğine sahip.

Proje 22160’ın üçüncü seri deniz karakol gemisi Pavel Derzhavin’ için Karadeniz Filosunun Novorossiysk deniz üssünde resmi tören düzenlendi. Karadeniz Filosu Komutan Yardımcısı Koramiral Sergei Lipilin, yeni geminin ilk mürettebatını Rus Donanması’nda hizmete başladıkları için tebrik etti.

Volga bölgesindeki Zelenodolsk Tersanesinde inşa edilen devriye gemisi modüler silahlanma konseptine dayanan ilk gemi özelliğine sahip. Gemi son teknoloji sensörler ve sonar sistemleriyle donatıldı.Devriye gemisi 1.700 ton ağırlıkta, yaklaşık 80 kişilik bir mürettebatla kesintisiz 60 gün seyir ve 6.000 deniz mili menzil yapabiliyor.Silah sistemleri olarak, 76,2 mm baş topu, uçaksavar füze sistemi ( Igla tip, toplam 8 adet 9M342 füze) ve makineli tüfeklerle donatılmış.

Karadeniz Filo Komutanlığı’nın basın açıklamasında, geminin görevi deniz ekonomik bölgesini korumak, savaş zamanında ise üs alanlarının savunmasında bulunmak olduğu belirtildi.Devriye gemisi ayrıca eskort, korsanlıkla mücadele ve arama kurtarma operasyonlarını gerçekleştirme yeteneğine sahip.

Kaynak: Naval News, Ajanslar, Sputnik,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here