Brezilya Donanması’nın Amfibi Hücum Gemisi Atlantico’nun modernizasyonu 12 Kasım’da tamamlandığı açıklandı. Helikopter gemisi olarak tanımlanan gemi, Brezilya Donanması’nın yeni kararı ile ‘uçak gemisi’ olarak yeniden tanımlandı.

Defesa Aérea & Naval’ın haberine göre, Amfibi Hücum Gemisi Atlantico’da yapılan modernizasyon ile sabit kanatlı orta irtifa İnsansız Hava Araçları (İHA) ve mürettebatlı tiltrotor VTOL hava araçları görev yapabilecek.

Bu modernizasyon üzerine Brezilya Donanması 12 Kasım’da yayınladığı kararname ile Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi Atlantico’nun (A140-PHM) tanımını Çok Amaçlı Uçak Gemisi Atlantico (NAM) olarak değiştirdi.

Amfibi Hücum Gemisi 2018 yılında Birleşik Karllık Donanması’ndan 84 milyon sterline satın alınmıştı. Gemi Birleşik Krallık Donanmasında HMS Ocean ismiyle 1994 yılında hizmete girmişti. 203 metre uzunluğunda 21.600 ton deplasmanlı gemi, amfibi saldırı görevlerinde helikopterler için platform olarak kullanıldı.

Geminin satışı sırasında Artisan 3D arama radarı, KH1007 yüzey gözetleme radarı sistemi, dört adet 30 mm DS30M Mk 2 silah sistemi ve dört Mk 5B çıkarma aracı ile Brezilya Donanmasına teslim edildi. Gemide bulunan üç orijinal 20 mm Mk 15 Blok 1B Phalanx yakın hava savunma sistemi, torpido savunma sistemleri ve 7.62 mm M134 makineli tüfek Brezilya’ya transfer edilmeden önce gemiden çıkarıldı.

Türk Deniz Kuvvetleri’ne önümdeki yıl teslim edilmesi planlanan Çok Amaçlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu içinde İHA ve SİHA platformlarının konuşlandırılması gündem gelmişti. İHA ve SİHA’ların çeşitli versiyonlarının gemide olabileceğini belirten Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir,“Belirli parametreler şu anda çalışılıyor. TCG ANADOLU’ya belirli platformların inip kalkmasını mümkün kılacak çalışmalarımız devam ediyor. ifadelerini kullanmıştı.  

Kaynak: Defesa Aérea & Naval, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here