Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek 3. denizaltı Murat Reis’in komuta kontrol sistemleri HAVELSAN tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiğini açıkladı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yeni Tip Denizaltı Projemiz kapsamında inşa edilecek 3. denizaltımız Murat Reis’in komuta kontrol sistemleri, ilk 2 denizaltımızda olduğu gibi HAVELSAN tarafından tamamlandı ve DzKK’ya teslim edildi.” ifadelerini kullandı.

Demir’in açıklaması şöyle devam etti: “Denizaltı tasarımı, donanımların yerli üretilmesi ve komuta kontrol sistemlerinin yazılımlarına hakimiyetin milli firmalarımıza kazandırılmasını amaçladığımız Yeni Tip Denizaltı Projesinde birçok firmamız geliştirdikleri sistemlerle yer alıyor.”

Yeni Tip Denizaltı projesinde HAVELSAN tarafından geliştirilen Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi iki denizaltı için Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim edilmişti. İlk denizaltı TCG PiriReis (S-330), TCG HızırReis (S-331), ardından TCG MuratReis’in (S-332) HAVELSAN komuta kontrol sistemleri teslim edilmiş oldu.

Tüm hava, kara ve deniz platformlarında da olduğu gibi su altı platformları da akustik ve akustik olmayan sensörlerden gelen verilerin işlendiği, görüntülendiği, karar destek işlevlerinin yerine getirildiği ve silahların ateşlenebildiği bir komuta kontrol sistemine ihtiyaç duymaktadır.

HAVELSAN tarafından geliştirilen komuta kontrol sistemleri, sensör entegrasyonu, karar destek fonksiyonları, durum sergileme, taktik seyir, torpido/silah entegrasyonu, iz/hedef yönetimi, akustik sınıflandırma ve kimliklendirme, hedef-silah angajmanı, ateşleme sekansı fonksiyonlarını içermektedir.

Kaynak: SSB, HAVELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here