Ruysa, düşük radar imzalı hedefleri tespit etmekte kullanılan PRIMA P-18-2 radar sistemini Ortadoğu, Afrika ve Güney Asya ülkelerine tedarik ediyor.

Savunma ihracat organizasyonu Rosoboronexport, düşük radar imzalı hedefleri tespit etmek için kullanılan PRIMA P-18-2 radar sistemini (NATO Kodu: Spoon Rest D) Rusya dışındaki piyasaya arz etmeye başladığını duyurdu.

Prima mobil radarı düşük radar görünürlüğü özelliği olan savaş uçakları (F-35 gibi), gelişmekte olan düşük görünürlüklü hedefleri etkili bir şekilde tespit etmekte benzersiz yeteneklere sahip.

Modern donanımlı bileşenleri ile dijital sinyal işleme teknolojisine sahip olan katı hal radarı Prima, çeşitli sınıf ve türlerdeki hava hedeflerini hem sıkışık hem de dağınık ortamlarda dost ve düşman olarak tespit etmektedir.

Radar sistemi önemli diğer avantajı ise hareket kabiliyetinin yüksek olmasıdır. Tek bir araca monte edilen radar sistemi iki kişilik personelle kullanılabiliyor.Radar yüksek düzeyde bir otomasyona sahiptir ve yaklaşık 5 dakika içinde çalışır hale getirilebilir veya toplanabilir.VHF bandında çalışan radar minimum 500 metre ile 320 km’nin üzerinde kapsama alanına sahiptir.Sert hava ve zemin koşullarında çalışabilir; ayrıca radar, otomatik konumlandırma sağlayan GLONASS / GPS sinyallerini kullanan gelişmiş uydu navigasyon ekipmanı ile donatılmıştır.

İsrail Hava Kuvvetleri envanterinde düşük radar imzalı F-35I savaş uçakları bulunuyor.Hava Kuvvetleri komutanı Orgeneral Amikam Norkin, İsrail’in F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke olduğunu Mayıs 2018’de açıklamıştı. Norkin, “F-35 filosu operasyonel bir filo haline geldi. F-35’i Orta Doğu’nun her yerine uçuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail, Türkiye’ye F-35 satışını durdurmak için Washington’da lobi faliyetleri yapmıştı. İsrailli yetkililer ve pek çok kişi Washington’un Türkiye’ye F-35  satışını durduracağına inanıyor.

Kaynak: defenseworld, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here