Ondatra sınıfı Çıkarma Gemisi. Gemiler Azovskiy Tersanesi, Rybinsk Tersanesi ve Vladivostok Tersanesi tarafından 40'tan fazla inşa edildi.

Rus Donanması Hazar Filosunda bulunan 10 çıkarma gemisi ve bir füze botunun Karadeniz’e sevk edildiğini açıkladı.

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi basın merkezinden yapılan açıkalamada, Kış dönemi eğitiminin parçası olarak Hazar Filosuna ait 10’dan fazla çıkarma aracı ve füze botunun, Hazar’dan Karadeniz’e geçiş yaptığı bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, hangi gemilerin Karadeniz’e geçeceği hakkında kesin bilgi vermedi. Fakat basın açıklamasında Proje 11770 Serna sınıfı çıkarma gemilerinin resmi yer aldı. Ayrıca açıklamada Proje 1204 ve Shmel sınıfı “topçu tekneleri” ifadesini de kullandı.

Rus Donanmasının Proje 11770 ve Serna sınıfı çıkarma gemisi.

Yaklaşık 25 metre uzunluğu bulunan Serna sınıfı çıkarma gemileri, yaklaşık 100 ton ağırlığında tek bir, T-72 / T-90-serisi veya T-80-serisi ana muharebe tankı, iki BTR-80-serisi tekerlekli zırhlı taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Çıkarma gemisi 92 asker ve 50 tona kadar kargo yükü taşırken, 12 knot’luk seyir hızı ile 600 mil (965 km) menzile sahiptir. Karadeniz’in kuzeyinde 2018 yılında Rusya ile Ukrayna arısına çatışma yaşaşan bölgede Azak Denizi boyunca Rusya ile Ukrayna arasındaki mesafe 200 milin altında.

Hazar Filosu’nda yaklaşık altı Serna sınıfı çıkarma gemisi ve dört Shmel sınıfı savaş teknesi bulunuyordu.

Shmel sınıfı “topçu tekneleri” PT-76 yaklaşık 71 tonluk deplasmana sahiptir.Üzerinde baş tarafta 76 mm D-56TS top, kıç tarafındaki tarette iki adet 25 mm topun yanı sıra çeşitli makineli tüfekler ve otomatik el bombası fırlatıcıları veya kıyıya yakın hedefleri bombalayabilen 140 mm BM-14-17 roketatarı taşıyabilir.

Shmel sınıfı “topçu tekneleri” PT-76

Kapalı bir deniz olan Hazar Denizi bir dizi kanal ile Volga ve Don nehirlerine, oradanda Azak Denizi’ne bağlanıyor.Rusya bu yolu kullanarak belli tonajdaki gemileri Karadeniz’e geçirebiliyor.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz sebebiyle, Rusya işgale ettiği Kırım başta olamak üzere Ukrayna ile sınır olan bölgelere yoğun askeri yığınak yapıyor. Bu takviyeninde gerilim sebebiyle yapıldığı bildirildi.

Kaynak: TASS, Rusya Savunma Bakanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here